Turysci.pl Archeologia Polscy nurkowie zeszli na dno Bałtyku. Znaleźli niesamowity skarb z XIX wieku
fot. canva

Polscy nurkowie zeszli na dno Bałtyku. Znaleźli niesamowity skarb z XIX wieku

27 lipca 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

"No to chyba mamy skarb" - oświadczyli w mediach polscy nurkowie i wcale się nie mylili. Śmiałkowie z Trójmiasta odkryli na dnie Bałtyku wrak żaglowca z XIX wieku. Skarb, ukryty na pokładzie statku, zadziwił wielu badaczy…

Grupa z Trójmiasta przeszukuje dno Bałtyku

Grupa nurków "Baltictech" z Trójmiasta zajmuje się badaniem wraków na dnie Bałtyku . Niedawno śmiałkowie poinformowali o kolejnym przełomowym odkryciu. Zbadali wrak z XIX-wieku.

Według  polskiego nurka Tomasza Stachury,  żaglowiec mógł zatonąć w okolicy Szwecji między 1850 a 1876 r. Początkowo badacze sądzili, że znalezisko nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Do czasu…

Czytaj więcej: 200 metrów więcej niż w Sopocie. Już pod koniec wakacji wejdziemy na najdłuższe molo na Bałtyku

Jakie skarby skrywa Bałtyk? Żaglowiec z XIX-wieku to początek...

"W zeszłym tygodniu w drodze do Szwecji sprawdzaliśmy wszystkie  pozycje na naszej liście “do sprawdzenia”. Kolejny wrak na echosondzie ledwo rysował i wyglądał jak zwykły kuter rybacki.
Byliśmy już tego dnia po jednym nurkowaniu i na początku były wątpliwości czy będzie ktoś chętny do zejścia" - tłumaczy Tomasz Stachura. Ostatecznie nurkowie ruszyli w głębiny…

“Na dnie spoczywał XIX wieczny żaglowiec  w bardzo dobrym stanie,  wyładowany po burty szampanem, winem porcelaną oraz wodą mineralną. Było tego na tyle dużo, że trudno było nam ocenić ilości, ale na pewno widzieliśmy ponad 100 butelek szampana oraz kosze z wodą mineralną w glinianych butelkach. I właśnie ta woda okazała się najciekawsza i naprowadziła nas na dalsze tropy” - dodaje nurek.

Skarb z dna Bałtyku. Żaglowiec pełen szampana

"W tych czasach woda mineralna,  była traktowana niemalże jak lekarstwo i trafiała tylko na królewskich stoły. Jej wartość była tak cenna, że transporty były eskortowane przez policję.
My na naszym wraku natrafiliśmy na około 100 zalakowanych butelek " - informują nurkowie w social media.

"Dzięki kształtowi stempla i pomocy historyków wiemy, że woda była butelkowana w latach 1850-76, to może wskazywać na prawdopodobny okres zatonięcie jednostki" - dodał Stachura.

Nurkowie poinformowali także Uniwersytet Södertörn oraz profesora Johana Rönnby, który w Szwecji odpowiada za badania podwodne. Mają też nadzieje na znalezienie sponsora i dalsze badanie wraku.

Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy