Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > ZUS: Połowa bonów wciąż niewykorzystana. Jak skorzystać z 500+ na wakacje?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 01.06.2022 16:33

ZUS: Połowa bonów wciąż niewykorzystana. Jak skorzystać z 500+ na wakacje?

ZUS
Marek BAZAK/East News

ZUS przypomina, że polskie rodziny wciąż mogą skorzystać z jednorazowego świadczenia na wakacje dla dziecka. Nawet, jeśli wniosek o 500 plus złożono po 31 grudnia 2021 r., ważność bonu turystycznego w dalszym ciągu obowiązuje - ale zostało mało czasu.

Tak zwany “bon na wakacje dla dziecka” to program rządowy, obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 500 zł przyznawane na każde dziecko oraz o wartości 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Warunkiem jest, by dziecko nie ukończyło 18. roku życia.

500+ na wakacje z dziećmi do wykorzystania, ale terminy gonią

Świadczenie zadebiutowało w 2020 roku i w pierwotnym zamyśle miało służyć jako tarcza pomocowa dla branży turystycznej i usługowej, która poniosła olbrzymie straty, w związku z pandemią COVID-19. Oprócz tego, miało ono ulżyć polskim rodzinom borykającym się z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej.

Termin ważności bonu był wielokrotnie przedłużany, co wywołało falę pytań o możliwość wykorzystania go podczas tegorocznych wakacji. Rzecznik ZUS postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości, przypominając, że niektórzy rodzice mogą z niego skorzystać nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. 

Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego. Oznacza to, że rodzice dzieci urodzonych w 2021 r. także mogą liczyć na dofinansowanie wakacji.

Do kiedy ważny bon turystyczny?

Jak poinformował wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, część bonów turystycznych wciąż nie została wykorzystana. Czas na ich wykorzystanie jest do 30 września tego roku. Później bon przepada.

- Jeżeli będzie duża liczba niewykorzystanych bonów, to będziemy zastanawiali się nad przedłużeniem ich działania. Na tę chwilę bardzo nam zależy, aby do 30 września wszystkie rodziny aktywowały bon, a te które już aktywowały a nie wykorzystały, aby to uczyniły do końca września – powiedział wiceminister.

Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu wielokrotnego użytku, aż do wyczerpania jego wartości. Można nim płacić nie tylko za noclegi, ale również za jednodniowe wyjazdy, np. wycieczki szkolne, młodzieżowe, sportowe oraz półkolonie.

Jeszcze do 30 września rodzice mogą zapłacić @Bon_Turystyczny za wypoczynek dzieci lub wspólne wycieczki i wakacyjne wyjazdy. To środki, które mogą wspomóc wakacyjny budżet, dlaczego więc z nich nie skorzystać? ⛰️🏖️🏕️
📰 https://t.co/TJ0h2ErUIQ pic.twitter.com/nkGINosKaD

— POT_GOV_PL (@POT_GOV_Pl) May 19, 2022

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

  2. Polka pokazała rachunek z Gruzji. Szokuje, ale wcale nie kwotą do zapłaty

  3. Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: ZUS, mamotoja.pl