Turysci.pl
ZUS

Marek BAZAK/East News

ZUS: Połowa bonów wciąż niewykorzystana. Jak skorzystać z 500+ na wakacje?

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

ZUS przypomina, że polskie rodziny wciąż mogą skorzystać z jednorazowego świadczenia na wakacje dla dziecka. Nawet, jeśli wniosek o 500 plus złożono po 31 grudnia 2021 r., ważność bonu turystycznego w dalszym ciągu obowiązuje - ale zostało mało czasu.

Tak zwany “bon na wakacje dla dziecka” to program rządowy, obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 500 zł przyznawane na każde dziecko oraz o wartości 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Warunkiem jest, by dziecko nie ukończyło 18. roku życia.

500+ na wakacje z dziećmi do wykorzystania, ale terminy gonią

Świadczenie zadebiutowało w 2020 roku i w pierwotnym zamyśle miało służyć jako tarcza pomocowa dla branży turystycznej i usługowej, która poniosła olbrzymie straty, w związku z pandemią COVID-19. Oprócz tego, miało ono ulżyć polskim rodzinom borykającym się z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej.

Termin ważności bonu był wielokrotnie przedłużany, co wywołało falę pytań o możliwość wykorzystania go podczas tegorocznych wakacji. Rzecznik ZUS postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości, przypominając, że niektórzy rodzice mogą z niego skorzystać nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. 

Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego. Oznacza to, że rodzice dzieci urodzonych w 2021 r. także mogą liczyć na dofinansowanie wakacji.

Turcja

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

CZYTAJ DALEJ

Do kiedy ważny bon turystyczny?

Jak poinformował wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, część bonów turystycznych wciąż nie została wykorzystana. Czas na ich wykorzystanie jest do 30 września tego roku. Później bon przepada.

- Jeżeli będzie duża liczba niewykorzystanych bonów, to będziemy zastanawiali się nad przedłużeniem ich działania. Na tę chwilę bardzo nam zależy, aby do 30 września wszystkie rodziny aktywowały bon, a te które już aktywowały a nie wykorzystały, aby to uczyniły do końca września – powiedział wiceminister.

Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu wielokrotnego użytku, aż do wyczerpania jego wartości. Można nim płacić nie tylko za noclegi, ale również za jednodniowe wyjazdy, np. wycieczki szkolne, młodzieżowe, sportowe oraz półkolonie.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

  2. Polka pokazała rachunek z Gruzji. Szokuje, ale wcale nie kwotą do zapłaty

  3. Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety

Zobacz galerię >

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Źródło: ZUS, mamotoja.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Bieg i wielka bitwa o leżaki. Tak w Hiszpanii urlopowicze walczą o najlepsze miejsca

Czytaj więcej >

Na topie

Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

Czytaj więcej >

Na topie

Masowe anulowanie lotów EasyJet. Uziemionych nawet 36 tys. turystów

Czytaj więcej >

Na topie

Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Czytaj więcej >

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >