Turysci.pl
święta

fot. Pixabay/ suju-foto

Polacy w Wielkiej Brytanii rezygnują z przyjazdów na święta. Boją się ogromnych kar

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Święta to czas, w którym Polacy mieszkający za granicą odwiedzają swoją rodzinę w ojczyźnie. W tym roku jednak emigranci w Wielkiej Brytanii rezygnują z przyjazdów ze względu na planowane bardzo wysokie kary za podróże bez ważnego powodu.

  • W Wielkiej Brytanii kary za podróże bez ważnego powodu mogą wynieść nawet 5 tys. funtów

  • Przepis może wejść w życie od 29 marca, jeśli zgodzi się na to brytyjski parlament

  • Wielu Polaków rezygnuje z tego powodu z przylotu na święta

Święta wielkanocne przypadają w okresie wzrostu zachorowań na Covid-19. Z tego powodu wprowadzane są surowsze ograniczenia, również w podróżowaniu. Władze Wielkiej Brytanii rozważają wprowadzenie wysokich kar za opuszczenie kraju bez ważnego powodu.

Polacy rezygnują z powrotu do kraju na święta

Nowy przepis zakazujący wyjazdów za granicę może wejść w życie od 29 marca, jeśli zgodzi się na to brytyjski parlament. Złamanie tego zakazu będzie grozić karą w wysokości 5 tys. funtów (ponad 26 tys. zł).

Nowe przepisy miałyby dotknąć wyłącznie osób mieszkających w Anglii. O przepisach w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decydują tamtejsze rządy, jednak często pokrywają się one z decyzjami rządu państwowego.

– W związku z planowanymi ograniczeniami podróży zagranicznych wielu Polaków zmieniło lub odwołało plany wyjazdu do Polski na święta – powiedziała portalowi money.pl Alicja Donimirska z organizacji YMCA w Wielkiej Brytanii.

lotnisko zielona góra

Lotnisko w Zielonej Górze pozostanie zamknięte do 9 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Mniejsze zainteresowanie wyjazdami z Wielkiej Brytanii pokazuje również redukcja połączeń na Wielkanoc linii Ryanair. Od 2 do 6 kwietnia na lotnisko Modlin-Warszawa zostanie wykonanych tylko pięć rejsów z Wysp - przekazał szef biura handlowo-marketingowego lotniska, Marek Rymkiewicz. W innej sytuacji lotów byłoby kilkakrotnie więcej.

Wszyscy wyjeżdżający za granicę z Wielkiej Brytanii zobowiązani są do wypełnienia deklaracji, w której podają powód wyjazdu. Niedopełnienie tego obowiązku grozi niewpuszczeniem na lot lub grzywną w wysokości 200 funtów. Do tej pory nie było jednak kar za próbę przekroczenia granicy bez ważnego powodu.

Za wystarczający powód wyjazdu za granicę uznawane są m.in. praca, nauka, udział w wyborach, przeprowadzka, opieka nad dzieckiem, odwiedziny umierającego krewnego lub bliskiego przyjaciela, udział w pogrzebie, ślub czy leczenie.

Wielka Brytania zaczęła powoli znosić ograniczenia, jednak na otwarcie turystyki trzeba będzie jeszcze zaczekać. Zgodnie z planem przedstawionym przez premiera Borisa Johnsona podróże międzynarodowe będą ponownie dozwolone najwcześniej 17 maja.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >