Turysci.pl Świat Polacy uwielbiają latać tam na wakacje. Mało kto słyszał jednak o niezwykłym różowym jeziorze
fot. Naeblys/ Shutterstock

Polacy uwielbiają latać tam na wakacje. Mało kto słyszał jednak o niezwykłym różowym jeziorze

29 maja 2024
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

Planując wyjazd na wakacje, dobrze jest wiedzieć, co możemy odwiedzić na miejscu. Jak się okazuje, w jednej z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków znajduje się niezwykłe różowe jezioro.

Różowe jezioro w Turcji

Jezioro Tuz znajduje się w Anatolii w Turcji , zaledwie ok. 1,5 godz. jazdy samochodem ze stolicy kraju, Ankary. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było drugim największym tego typu akwenem w Turcji, jednak zmiany klimatu zrobiły swoje.

Jezioro Tuz jest wyjątkowe ze względu na swoje zasolenie, które wynosi ok. 33 proc. Dla porównania - Morze Martwe ma zasolenie na poziomie 28 proc. Choć jest dość płytkie, gdyż głębokość maksymalna to ok. 5 m, a leży na wysokości aż 925 m n.p.m.

Źródło soli w Turcji

To właśnie z Jeziora Tuz wydobywa się ponad 60 proc. konsumowanej przez Turków soli. Akwen ten jest zasilany przez wody gruntowe i powierzchniowe.

Jezioro Tuz to niezwykły ekosystem, w skład którego wchodzą m.in. stada flamingów. Niestety, w 2021 r. ze względu na suszę, jezioro wyschło, przez co aż ok. 1000 straciło życie. Na szczęście w kolejnych latach sytuacja się nieco poprawiła, a i różowe ptaki wróciły do swojego "domu".

Dlaczego Jezioro Tuz jest różowe?

Przyglądając się bliżej Jezioru Tuz, można odnieść wrażenie, że znajdująca się w nim woda jest różowa. Wszystko przez naturalne procesy zachodzące w akwenie.

W jeziorze występują nieszkodliwe glony Dunaliella Salina. To właśnie one są odpowiedzialne za kolor wody. - Co roku w okresie letnim jezioro paruje, zabijając tym samym plankton, który żywi się glonami – powiedział profesor Christopher Gobler ze Stony Brook University.

- Algi kwitną, a jezioro prawdopodobnie będzie czerwonawe do momentu, aż cała woda wyparuje. Dojdzie do tego prawdopodobnie w przyszłym miesiącu, w szczytowym okresie letnich upałów - dodał.

Czytaj więcej: Ten problem w hotelowej łazience dotyka wielu turystów. Jest na to sposób

To sanatorium będzie hitem lata 2024. Spieszcie się z zapisami
5000 zł grzywny za wizytę w lesie. Polacy nieświadomie łamią prawo
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy