Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy są zakochani w tych lasach. Żeby dostrzec ich wyjątkowość, trzeba na nie spojrzeć z góry
Magda Antoł
Magda Antoł 03.06.2023 08:54

Polacy są zakochani w tych lasach. Żeby dostrzec ich wyjątkowość, trzeba na nie spojrzeć z góry

Pudelkowy Las
Fot. Canva / Instagram Jan Ulicki

Lasy w Polsce skrywają wiele tajemnic. Nie tylko to, co się znajduje w nich, może zaskoczyć potencjalnego miłośnika leśnych klimatów. Albowiem istnieją takie miejsca, które samym kształtem wydają się kuriozalne, a zarazem interesujące.

Las niemal zawsze wygląda tak samo? Niekoniecznie. Niektóre z nich w środku prezentują się zwyczajnie, lecz z lotu ptaka przybierają przeróżne, nietypowe kształty. Jaka jest ich historia?

Pudelkowy Lasek na Dolnym Śląsku

Naszą listę wyjątkowych lasów otwiera Pudelkowy Lasek. Znajduje się na Dolnym Śląsku, we wsi Barycz. Ostatnio stał się sławny za sprawą fotografa Jana Ulickiego. Jak się okazało Jan jeździ w tamto miejsce regularnie i robi mu zdjęcia z lotu ptaka. Co w nim takiego niezwykłego?

Z wyglądu las przypomina psa pudelka. Najlepiej to widać z góry, gdy zdjęcia lub nagrania wykonujemy dronem. Dodatkowo fotograf kilkukrotnie uchwycił Pudelkowy Lasek w różnych latach i to nie tylko na żółtym tle. Przykładowo na innym zdjęciu zamiast rzepakowego tła, mamy “pudelka” otoczonego wkoło zielenią.

Dolny Śląsk ma też Zagajnik Miłości

Jak się okazuje Dolny Śląsk może się pochwalić nie tylko jednym nietypowym lasem. W odległości 20 km od Wrocławia, czyli w miejscowości Skarszyn, znajduje się tzw. Zagajnik Miłości, który też pojawił się na profilu Jana Ulickiego. Jednak wcześniej natrafił na niego wrocławski fotograf Janusz Krzeszowski. Z czasem to miejsce stało się niezwykle popularne na Instagramie, gdzie publikowano jego liczne zdjęcia.

Podobnie jak w przypadku Pudelkowego Lasku, najlepszy widok na zagajnik w kształcie serca jest z lotu ptaka. Jan sfotografował to miejsce po raz pierwszy cztery lata temu. Obecnie uchwycił Zagajnik Miłości w otoczeniu rzepakowych pól.

Leśny orzeł na Kaszubach

Jako ostatni na naszej liście pojawia się leśny orzeł, którego można znaleźć na Kaszubach, a konkretniej na terenie nadleśnictwa Lipusza. W sierpniu 2017 r. przez tamto miejsce przeszedł niszczycielski huragan. Skala zniszczeń wyniosła ponad 8,5 mln m³ masy drewna poklęskowego w 60 nadleśnictwach. W 2018 r. zostało tam posadzone ok. 100 tys. drzew. Jednocześnie uczczono 100. rocznicę odzyskania niepodległości i utworzony las przybrał kształt polskiego godła. Jak poinformowały Lasy Państwowe, orzeł został “wykonany” z brzozy, jego korona z modrzewia, a samo tło z sosny.