Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Polacy kochają to miejsce. Miasto w Chorwacji zachwyca widokami i atrakcjami
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 20.05.2024 08:31

Polacy kochają to miejsce. Miasto w Chorwacji zachwyca widokami i atrakcjami

Brela, Chorwacja
Fot. Antonio Petrone / shutterstock

Chorwacja, czyli jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków, słynie z wielu miejsc, które zachwycają pięknem przyrody i licznymi atrakcjami. Pośród najbardziej znanych miejscowości da się jednak ciągle znaleźć mniej oczywisty cel podróży. Jednym z takich miast jest Brela, leżąca zaledwie 15 km od Makarskiej. 

Brela - gdzie się znajduje i jak tam dojechać?

Brela to miejscowość w Dalmacji Środkowej, jej zaletą jest doskonała lokalizacja względem innych popularnych chorwackich kurortów. Od miejscowości Baska Voda oddalona jest zaledwie o 2,5 km, 15 km od Makarskiej, a od Splitu dzieli ją tylko 50 km.

Do Breli dojechać można samochodem lub autobusem, jednak w tym przypadku nie unikniemy przesiadek. Bliskie sąsiedztwo Splitu sprawia, że do Breli można wybrać się także samolotem. Skorzystać można z bezpośredniego połączenia na trasie Warszawa - Split, a następnie na miejscu wynająć samochód lub skorzystać z lokalnego transportu zbiorowego. 

Brela - największe atrakcje

Brela to kurort, który uwielbiają miłośnicy spokoju i krystalicznie czystej wody. Miejscowość słynie przede wszystkim ze wspaniałych widoków i pięknych plaż. Najpopularniejsze z nich to: Punta Rata, Berulia oraz Soline. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest znajdujący się w morzu głaz, na którym rosną sosny.

Choć Brela jest niewielką miejscowością, to ma za sobą bardzo bogatą historię, która sięga nawet 2000 lat wstecz. Stąd też miłośnicy zwiedzania i zabytków szybko się tam odnajdą. Jedną z najciekawszych budowli jest kościół św. Szczepana. Godna zobaczenia jest również barokowa świątynia Gospe od Karmela. Miłośnicy historii powinni skorzystać z okazji i odwiedzić twierdzę Herceg.

Brela oferuje też wiele możliwości dla aktywnych: sporty wodne, wycieczki rowerowe, ścianki wspinaczkowe. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą skorzystać z licznych szlaków prowadzących przez lokalny masyw górski Biokovo.

Brela - ceny noclegów

Duża część historii Breli stanowi ruch turystyczny. Już w 1934 roku było tam zlokalizowanych ponad 800 noclegów. Tradycje związane z przyjmowaniem podróżnych kontynuowane są do dzisiaj.

Brela oferuje pobyty w luksusowych hotelach, rodzinnych willach i komfortowych apartamentach. Ceny za nocleg dla dwóch osób na tygodniowy pobyt zaczynają się od 1400 złotych. Za lokum w średnim standardzie zapłacimy około 600 złotych więcej. 

Źródło: podroze.onet.pl

Czytaj więcej: Pojechała z rodziną Flixbusem do Luksemburga. Koszmar zaczął się już w Warszawie

Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Wnętrze pociągu
Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych  miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.
Czytaj dalej
Paryż i Wenecja w centrum Polski. Wiedzieliście o tych miejscach?
Polskie kopie zagranicznych miast
Europejskie miasta takie jak Paryż, Rzym, czy Wenecja to miejsca, które od lat przyciągają miliony turystów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że aby je odwiedzić nie trzeba dalekich podróży zagranicę, ponieważ dobrze znane nazwy popularnych turystycznych kierunków czekają tuż za rogiem. Zebraliśmy dla Was przykłady polskich miast, które niejednego turystę mogą wprowadzić w zakłopotanie. Historia nazw polskich miast i wsi potrafi być nieraz naprawdę złożona. Język polski w tej kwestii bywa bardzo plastyczny i oddaje wiele różnych aspektów na przykład historycznych, czy geograficznych. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że Polacy przy tworzeniu niektórych nazw postanowili poszukać inspiracji u sąsiadów. 
Czytaj dalej