Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy jeszcze nie odkryli tego regionu. Liczba atrakcji zaskakuje
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 18.06.2024 21:08

Polacy jeszcze nie odkryli tego regionu. Liczba atrakcji zaskakuje

Kotlina Jeleniogórska (zdjęcie poglądowe)
Fot. Patryk Kosmider / Dziajda / Grzegorz Majchrzak / shutterstock

Szukając miejsca na wypoczynek w Polsce, często turyści wybierają miejsca nieco mniej oczywiste, a momentami nawet zapomniane. Dla takich podróżnych obowiązkowym kierunkiem powinna być Kotlina Jeleniogórska. Region ten można odwiedzić przy okazji wycieczki w Karkonosze lub Góry Kaczawskie.

Co warto wiedzieć o Kotlinie Jeleniogórskiej?

Kotlina Jeleniogórska znajduje się w zachodniej części województwa dolnośląskiego, w dolinie rzeki Bóbr. To obniżenie terenu otoczone ze wszystkich stron górami. Od północy są to Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, od południa Karkonosze, natomiast od zachodu Góry Izerskie.

Jak zatem widać Kotlina Jeleniogórska to doskonała baza wypadowa dla licznych pieszych wycieczek, które zapewnią samych pięknych krajobrazów. Jednak nie tylko turyści preferujący aktywny wypoczynek znajdą tam coś dla siebie. Omawiany region słynie również z licznych zabytków i obiektów historycznych. 

Kotlina Jeleniogórska - najważniejsze atrakcje

Największym miastem w Kotlinie jest Jelenia Góra. Tam na turystów czeka malowniczy Park Zdrojowy oraz uzdrowisko Cieplice. Dla fanów historii obowiązkowymi pozycjami powinny być mury obronne wraz z basztami oraz powstała w XVI wieku Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego. Miłośnicy rozrywki powinni zaplanować wizytę w tym mieście na wrzesień, wtedy odbywa się cała seria wydarzeń i festiwali.

Przebywając w Kotlinie Jeleniogórskiej, warto swoją uwagę zwrócić na największą kamienną zaporę w Polsce, która znajduję się na Jeziorze Pilchowickim. Tam też można zobaczyć słynny most, o którym zrobiło się głośno, gdy omal nie został wysadzony na potrzeby powstania filmu Mission: Impossible – Dead Reckoning. Z kolei miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni koniecznie powinni zajrzeć do ogrodu japońskiego Siruwa.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Charakterystycznym elementem Kotliny Jeleniogórskiej jest Park Kulturowy rozciągający się na całym jej terenie. Jest on nazywany Doliną Pałaców i Ogrodów. Na terenie Parku znajduje się kilkanaście zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej oraz przedstawicieli arystokracji.

Szczególnej uwadze polecamy Zamek Chojnik, zespół pałacowy w Bukowcu z przepięknym parkiem krajobrazowym oraz Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym. Jednak wszystkie obiekty w Dolinie Pałaców i Ogrodów zasługują na docenienie. 

Czytaj więcej:  O 11:23 "polski Dubaj" zaskoczył. Nie do wiary, co tam się porobiło