Polski projekt życia. Budują stację badawczą na Antarktydzie
Polacy mają w planach budowę projektu życia. Mowa tutaj o nowej stacji badawczej na Antarktydzie. Powstanie ona na miejscu starej, która znajduje się na Wyspie Króla Jerzego. Polska stacja badawcza położona jest 120 km od brzegów kontynentu Antarktydy.
Polska stacja badawcza na Antarktydzie, fot. wikipedia/ Acaro, CC 3.0
Polacy budują nową stację badawczą
Gazeta Wyborcza poinformowała, że na miejscu starej stacji badawczej na Antarktydzie powstanie zupełnie nowa. Będzie ona znajdować 14 tysięcy kilometrów od Warszawy. Jak opisuje gazeta, projekt jest futurystyczny i pomieści 37 osób.
— W letnim sezonie badawczym (czyli podczas naszej zimy) ten futurystyczny budynek pomieści 37 osób. Poza sezonem zadba o niego mniejsza ekipa – do 13 tzw. zimowników — można przeczytać na łamach Gazety Wyborczej.
Patronem stacji badawczej, w której urzędują Polacy, jest wybitny meteorolog, geolog i glacjolog - Henryk Arctowski. Jeszcze w XIX wieku wraz z Antonim Bolesławem Dobrowolskim jako pierwsi obywatele Polski dotarli na Antarktydę. Obaj byli członkami belgijskiej wyprawy, która obyła się statkiem „Belgica”.
Gazeta Wyborcza przeprowadziła rozmowę z kierownikiem projektu nowej stacji. Hubert Maciejewski wyznała na łamach gazety, że jest to projekt życia.
— W spektakularnym krajobrazie, w szczególnym przyrodniczo miejscu powstanie świetna architektura. Myślę, że dla wszystkich uczestników projektu nowa stacja antarktyczna jest niezwykłym wyzwaniem. Druga taka okazja pewnie się nie trafi — powiedział Hubert Maciejewski.
Polska inwestycja na Antarktydzie składa się z kilku etapów. Najpierw rozpocznie się przetarg na realizację projektu. Będzie on ogłoszony w pierwszym półroczu 2021 roku. Na przełomie 2021/2022 przewidziana jest realizacja kolejnych etapów. Mowa tutaj m.in. o uzbrojeniu terenu, montażu hal magazynowych, oczyszczalni ścieków, postawieniu fundamentów pod główny budynek oraz przygotowaniu w Polsce jego konstrukcji.
Polska stacja badawcza na Antarktydzie, fot. wikipedia/ Acaro, CC 3.0
Podczas arktycznej zimy w 2023 roku cała konstrukcja, która zostanie zbudowana w Polsce, ma zostać przetransportowana na Antarktydę. Na miejscu będą trwały pracę wykończeniowe wewnątrz budynku.
Dopiero za ok. 2-3 lata planowana jest porządkowanie i zakończenie modernizacji reszty infrastruktury. Według zapowiedzi niemal wszystkie elementy po rozbiórce starej stacji badawczej zostaną przetransportowane do Polski. Najcenniejsze pamiątki możliwe, że zostaną wewnątrz nowego budynku.
Jak pisze Gazeta Wyborcza, po zakończeniu wszystkich etapów budowlanych pozostaje ostatnia faza projektu. Mowa tutaj o wielkim otwarciu nowej polskiej stacji badawczej na Antarktydzie.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Gazeta Wyborcza/Onet