Turystyczna normalność możliwa dopiero w 2022 roku? Sytuacja branży jest bardzo trudna
Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdza, że w 2020 roku podróże były drastycznie ograniczone. Zgodnie z przekazanymi danymi w okresie styczeń-czerwiec 2020, przewoźnicy czarterowi odnotowali jedynie około 640 tysięcy pasażerów – blisko cztery razy mniej niż w 2019 roku . O szczegółach informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Chociaż latem w wyniku znoszenia obostrzeń podróże powróciły, to wzrost ruchu turystycznego nie trwał długo. W okresie jesienno-zimowym pojawiły się kolejne ograniczenia. Kraje europejskie zaczęły zamykać się na wczasowiczów, wprowadzając szczegółowe kontrole na granicach i zawieszając działalność ośrodków turystycznych. Między innymi Niemcy oraz Czechy ogłosiły zakaz zakwaterowania podróżnych w hotelach i pensjonatach.
Ograniczone podróże wyraźnie wywarły wpływ na branżę turystyczną
Analityk Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, Andrzej Betlej zwrócił uwagę, że ograniczone podróże widać nie tylko po czarterowych lotach z biurami, ale również wyjazdach autokarami. Zdaniem eksperta przedstawione dane to jedynie wierzchołek góry lodowej.
– Nie można zapominać o tym, że na wakacje z biurem podróży klienci udają się też regularnymi lotami, zatem dane dotyczące przewozów czarterowych pokazują tylko część, choć większą, rynku. Do tego jeszcze dochodzą wyjazdy autokarowe. Tych jednak praktycznie nie było przed rokiem – słowa specjalisty cytuje Dziennik Gazeta Prawna.
Analityk wskazuje, że z powodu pandemii zeszły rok będzie gorszy o nawet 80 procent w porównaniu do roku 2019. Przekazane dane potwierdzają, że ruch turystyczny zanotował drastyczny spadek, biorąc pod uwagę, że w 2019 roku z usług biur podróży skorzystały ponad 3 miliony wczasowiczów.
– Można oczekiwać, że cały ubiegły rok będzie o ok. 80 proc. gorszy od 2019, kiedy to z usług biur skorzystało ok. 3,14 mln osób – dodaje Andrzej Betlej na łamach portalu Dziennik Gazeta Prawna.
Podróże na dużą skalę wrócą dopiero w 2022 roku?
Chociaż obecnie trwają już szczepienia przed koronawirusem, to początek 2021 roku nadal przebiega według ostrego reżimu sanitarnego w większości europejskich krajów , co organicza podróże. To natomiast może oznaczać, że sytuacja po pandemii wcale nie ulegnie poprawie tak szybko, jakby chcieli przewoźnicy. Przedstawiamy też dane z 2020 roku, opublikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, dotyczące lotów, liczby pasażerów oraz przewoźników.
Liczba pasażerów według przewoźników obsłużonych w polskich portach lotniczych w I półroczu 2020 roku w ruchu regularnym, Fot. Twitter @ ULC_GOV_PL (screen)
Sektor turystyczny czeka na powrót świetności, ale przewidywania mówią, że obecny rok nadal będzie oznaczał zmniejszoną liczbę klientów o nawet 20-30 procent. Przedstawiciele uważają, że sytuacja unormuje się dopiero w 2022 roku, jak sugeruje Dziennik Gazeta Prawna.
Liczba pasażerów według przewoźników obsłużonych w polskich portach lotniczych w I półroczu 2020 roku w ruchu czarterowym, Fot. Twitter @ ULC_GOV_PL (screen)
Przypominamy, że obecnie odczuwalne utrudnienia mogą się pojawić podczas podróży do Niemiec. Nasi sąsiedzi potwierdzili już decyzję o przedłużeniu lockdownu, który potrwa przynajmniej do 31 stycznia. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Dla wszystkich, którzy tęsknią za podróżami samolotem, przygotowaliśmy listę przydatnych rad. W arto o nich pamiętać, ponieważ dzięki nim pakowanie przestanie być koszmarem i zajmie zdecydowanie mniej czasu. W dodatku przepakowanie na lotnisku nie będzie koniecznością.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl