Polacy na nowo pokochali Podlasie. 5 powodów, dla których warto odwiedzić wschód Polski
Podlasie bywa nazywane zielonymi płucami Polski za sprawą dużej ilości lasów, w tym parków narodowych. Wszyscy dobrze znają Puszczę Białowieską, która jest domem dla żubrów, lecz to nie jedyny obszar podlegający ścisłej ochronie. Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce, a powstał na terenach podmokłych, uwielbianych przez ptaki. Kolejnym Parkiem Narodowym jest Wigierski, który obejmuje ochroną aż 42 jeziora. Znajdziemy tam również klasztor kamedułów z XVII wieku, w którym gościł papież Jan Paweł II.
Podlasie jest domem dla wielu mniejszości etnicznych
Tatarzy na stałe wpisali się krajobraz Podlasia. W XVII wieku Jan III Sobieski nadał ziemię w pobliżu dzisiejszej granicy z Białorusią Tatarom, jako zapłatę za zaległy żołd żołnierzy służących w jego wojsku. Dziś spotkamy niewielu przedstawicieli tej mniejszości etnicznej, lecz świadectwem ich obecności są drewniane meczety i cmentarze. W Kruszynianach i Bohonikach zachował się układ przestrzenny sprzed wieków. O zabytkach tych miejscowości pisaliśmy tutaj .
Wspaniały szlak przedstawiający życie mieszkańców dawnego Podlasia został nazwany Krainą Otwartych Okiennic . Drewniane domy są przepięknie malowane, a ich charakterystycznym elementem są właśnie okiennice. Drewniane są również cerkwie, o które stale dbają wierni. Za jedną z najpiękniejszych w tym regionie Polski uznawana jest cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach, wzniesiona najprawdopodobniej w XVI wieku.
Zieleń jest obecna również w miastach
Puszcza Knyszyńska jest idealnym miejscem na wycieczkę rowerową. W jej sercu położony jest Supraśl, który od 2001 r. nosi miano uzdrowiska. Nie tylko naturalne walory tego miejsca przyciągają turystów. Miasteczko jest znane z pięknej cerkwi oraz multimedialnego muzeum ikon. Ulice zagrały w filmie "U Pana Boga w Ogródku", o czym pisaliśmy tutaj .
Stolicą województwa Podlaskiego jest Białystok, którego 32 procent powierzchni stanowią tereny zielone, tworzące specjalny mikroklimat. W jego granicach znajduje się nawet fragment Narwiańskiego Parku Narodowego. Najpiękniejszym zabytkiem miasta jest Pałac Branickich, w którym dziś mieści się Uniwersytet Medyczny. Słynnym Białostoczaninem był Ludwik Zamenhof, lekarz pochodzenia żydowskiego. Zainspirowany wielokulturowością swojego miasta, stworzył język esperanto, który jest łatwy w użyciu dla każdej narodowości. Zachęcający film do odwiedzenia Podlasia znajduje się na kanale "Podróże Busem Przez Świat" w serwisie YouTube.
Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl .
undefined
Źródło: Tanie loty