Turysci.pl
wieś na Podlasiu

Fot. instagram.com/@hortensjabzibziak

Przepiękna Kraina Otwartych Okiennic w Polsce. Wsie, które podbijają serca turystów

28 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wieś jest nie tylko miejscem zamieszkania małej społeczności, ale też domem dla tradycji. W zależności od kultury regionu, mogły się kształtować odmienne zwyczaje, które doskonale widać w sposobie dekorowania domów, kuchni i obrzędach.

Wieś Trześcianka jest początkiem niezwykłego szlaku turystycznego znanego pod hasłem "Kraina Otwartych Okiennic". Podobnie jak sąsiednie miejscowości, była niegdyś zamieszkiwana przez ludność pochodzenia rosyjskiego. Dzięki ich kulturze i zamiłowaniu do ozdabiania domów, możemy dziś podziwiać przepiękne drewniane ornamenty, wykonane przez mistrzów snycerstwa.

Wieś jak malowana

Miejscowości położone w dolinie Narwi pozostały niemal niezmienione od stu lat. Dawni mieszkańcy ozdabiali rzeźbionymi elementami nie tylko swoje domy, ale też kościoły i budynki gospodarcze. Wokół okien znajduje się mnóstwo ażurowych "wycinanek" z drewna, podobnie jest na narożnikach i elewacji tuż pod dachem. Ściany domów były zwykle malowane na niebiesko i biało, ponieważ taki był zwyczaj w Rosji.

Na szlaku warto zwiedzić także kościoły i cerkwie. Drewniane świątynie były największym skarbem miejscowości, dlatego mieszkańcy chętnie poświęcali swój czas na wykonywanie ozdób i upiększanie budynków. Sielski klimat wsi dopełniają kapliczki przy drogach i krzyże wotywne. We wsi Soce na każdym jej krańcu znajduje się drewniany krzyż, który bronił mieszkańców przed epidemią. Legenda głosi, że gdy mężczyźni stawiali krzyże, kobiety uprzędły między nimi długą nieprzerwaną nić, którą otoczono całą wieś. To uchroniło ich przed zarazą.

Idealne miejsce na wypoczynek

Cała okolica jest w niewielkim stopniu przekształcona przez człowieka. Bogactwa natury zapewniają wypoczynek i odprężenie z dala od zgiełku miasta. W dolinie Narwi możemy oglądać bociany, które chętnie zakładają gniazda na słupach i kominach. Wypoczynek w jednym z gospodarstw agroturystycznych może być świetnym pomysłem na nadchodzące wakacje, by uspokoić skołatane nerwy po wielu tygodniach spędzonych w czterech ścianach.

Podobne artykuły

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Ceny w Zakopanem

Polska

Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >