Turysci.pl
wieś na Podlasiu

Fot. instagram.com/@hortensjabzibziak

Przepiękna Kraina Otwartych Okiennic w Polsce. Wsie, które podbijają serca turystów

28 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wieś Trześcianka jest początkiem niezwykłego szlaku turystycznego znanego pod hasłem "Kraina Otwartych Okiennic". Podobnie jak sąsiednie miejscowości, była niegdyś zamieszkiwana przez ludność pochodzenia rosyjskiego. Dzięki ich kulturze i zamiłowaniu do ozdabiania domów, możemy dziś podziwiać przepiękne drewniane ornamenty, wykonane przez mistrzów snycerstwa.

Wieś jak malowana

Miejscowości położone w dolinie Narwi pozostały niemal niezmienione od stu lat. Dawni mieszkańcy ozdabiali rzeźbionymi elementami nie tylko swoje domy, ale też kościoły i budynki gospodarcze. Wokół okien znajduje się mnóstwo ażurowych "wycinanek" z drewna, podobnie jest na narożnikach i elewacji tuż pod dachem. Ściany domów były zwykle malowane na niebiesko i biało, ponieważ taki był zwyczaj w Rosji.

Na szlaku warto zwiedzić także kościoły i cerkwie. Drewniane świątynie były największym skarbem miejscowości, dlatego mieszkańcy chętnie poświęcali swój czas na wykonywanie ozdób i upiększanie budynków. Sielski klimat wsi dopełniają kapliczki przy drogach i krzyże wotywne. We wsi Soce na każdym jej krańcu znajduje się drewniany krzyż, który bronił mieszkańców przed epidemią. Legenda głosi, że gdy mężczyźni stawiali krzyże, kobiety uprzędły między nimi długą nieprzerwaną nić, którą otoczono całą wieś. To uchroniło ich przed zarazą.

Idealne miejsce na wypoczynek

Cała okolica jest w niewielkim stopniu przekształcona przez człowieka. Bogactwa natury zapewniają wypoczynek i odprężenie z dala od zgiełku miasta. W dolinie Narwi możemy oglądać bociany, które chętnie zakładają gniazda na słupach i kominach. Wypoczynek w jednym z gospodarstw agroturystycznych może być świetnym pomysłem na nadchodzące wakacje, by uspokoić skołatane nerwy po wielu tygodniach spędzonych w czterech ścianach.

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >