Przepiękna Kraina Otwartych Okiennic w Polsce. Wsie, które podbijają serca turystów
Wieś Trześcianka jest początkiem niezwykłego szlaku turystycznego znanego pod hasłem "Kraina Otwartych Okiennic". Podobnie jak sąsiednie miejscowości, była niegdyś zamieszkiwana przez ludność pochodzenia rosyjskiego. Dzięki ich kulturze i zamiłowaniu do ozdabiania domów, możemy dziś podziwiać przepiękne drewniane ornamenty, wykonane przez mistrzów snycerstwa.
Wieś jak malowana
Miejscowości położone w dolinie Narwi pozostały niemal niezmienione od stu lat. Dawni mieszkańcy ozdabiali rzeźbionymi elementami nie tylko swoje domy, ale też kościoły i budynki gospodarcze. Wokół okien znajduje się mnóstwo ażurowych "wycinanek" z drewna, podobnie jest na narożnikach i elewacji tuż pod dachem. Ściany domów były zwykle malowane na niebiesko i biało, ponieważ taki był zwyczaj w Rosji.
Na szlaku warto zwiedzić także kościoły i cerkwie. Drewniane świątynie były największym skarbem miejscowości, dlatego mieszkańcy chętnie poświęcali swój czas na wykonywanie ozdób i upiększanie budynków. Sielski klimat wsi dopełniają kapliczki przy drogach i krzyże wotywne. We wsi Soce na każdym jej krańcu znajduje się drewniany krzyż, który bronił mieszkańców przed epidemią. Legenda głosi, że gdy mężczyźni stawiali krzyże, kobiety uprzędły między nimi długą nieprzerwaną nić, którą otoczono całą wieś. To uchroniło ich przed zarazą.
Idealne miejsce na wypoczynek
Cała okolica jest w niewielkim stopniu przekształcona przez człowieka. Bogactwa natury zapewniają wypoczynek i odprężenie z dala od zgiełku miasta. W dolinie Narwi możemy oglądać bociany, które chętnie zakładają gniazda na słupach i kominach. Wypoczynek w jednym z gospodarstw agroturystycznych może być świetnym pomysłem na nadchodzące wakacje, by uspokoić skołatane nerwy po wielu tygodniach spędzonych w czterech ścianach.
``
``