Podhale boleśnie odczuwa skutki pandemii. Na razie tłumów nie widać
Podhale liczy straty wywołane pandemią koronawirusa. Jak twierdzi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, tłumów w regionie nie widać. Podkreśla, że sytuacja może się pogorszyć, jeżeli turyści nie zaczną rezerwować pobytów.
-
Podhalańska branża turystyczna w wyniku pandemii odnotowała olbrzymie straty
-
Górali martwi niewiele rezerwacji oraz krótkie terminy
-
Widzą jeszcze nadzieje w bonie turystycznym
Podhale jest regionem, którego większość mieszkańców zarabia dzięki turystyce. Niestety z powodu pandemii koronawirusa ruch turystyczny został znacząco ograniczony.
Podhale liczy straty po pandemii
Według Tatrzańskiej Izby Gospodarczej branża turystyczna na Podhalu poniosła ogromne straty od jesieni. Straty hotelarzy czy restauratorów ciężko dokładnie oszacować, ale można porównać je z tymi poniesionymi przez stacje narciarskie.
Przykładowo największa pod Tatrami spółka, mająca pod sobą 19 stoków narciarskich i 96 tras straty liczy w milionach złotych. Jak twierdzą, spadek odnotowywany jest na poziomie od 100 do 59 procent.
Bardziej jednak niepokojący jest fakt, że poziom rezerwacji miejsc na wakacje jest o wiele niższy w porównaniu do lat poprzednich. TIG zauważa również, że Polacy rezerwują krótsze niż kiedyś pobyty.
- Jeżeli rezerwacje na wakacje nie ruszą z początkiem czerwca, będzie krucho - ocenia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Polacy w czasie pandemii zmienili również swoje preferencje - zamiast tłocznych kurortów szukają miejsc ustronnych, z dala od innych ludzi. Jak zauważa prezes TIG, turyści zaczęli unikać dużych obiektów noclegowych, chociaż to one najbardziej dbają o bezpieczeństwo sanitarne.
TIG widzi jeszcze nadzieje w bonach turystycznych, sfinansowane przez budżet państwa. Według ich danych w województwie małopolskim wszystkich bonów przygotowano przeszło 379 tys. Ich łączna wartość to prawie 320 mln złotych.
Do tej pory aktywowano ponad 131,2 tys. bonów na łączną kwotę niemal 118 mln złotych. Przypomnijmy, że na realizację jest czas aż do 31 marca 2022 roku. Przysługuje on rodzinom z dziećmi do 18 r.ż. niezależnie od dochodów.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Znoszą restrykcje, ale trzeba okazać certyfikat. Luzowanie u polskich sąsiadów
-
Akcja służb w Międzyzdrojach. Stali na plaży i wzywali pomoc
Źródło: TOK FM