Turysci.pl > Świat > Pod żadnym pozorem nie rób tego na pokładzie samolotu. Wyjdziesz na chama i najesz się wstydu
Dorota Witt
Dorota Witt 31.03.2023 12:25

Pod żadnym pozorem nie rób tego na pokładzie samolotu. Wyjdziesz na chama i najesz się wstydu

Samolot
Fot. Canva

Są takie zachowania, które innych podróżnych wprawiają w zakłopotanie i takie, które stewardesy doprowadzają do pasji (choć jako profesjonalistki nie dają tego po sobie poznać). Samolotowy savoir-vivre nie jest skomplikowany, warto się go nauczyć, bo to język uniwersalny, zrozumiały na całym świecie.

Proste zasady samolotowego savoir-vivre'u

Proste zasady, których warto przestrzegać w samolocie, łatwo zapamiętać, tym bardziej, że opierają się na kulturze osobistej i ogładzie, która przydaje się i w powietrzu, i na ziemi. 

Personel pokładowy nie jest po to, by spełniać każdą zachciankę podróżnych. Zapewnienie komfortu pasażerom to ważne zadanie stewardes i stewardów, ale ważniejszym jeszcze jest dbanie o bezpieczeństwo. Dlatego bezwzględnie przestrzegaj poleceń tych osób. To one mają wiedzę na temat tego, co podczas lotu jest zagrożeniem, a co nie, przeszły wiele szkoleń na temat tego, jak zachować się w kryzysowej sytuacji, dobrze wiedzą, co robią.

Nie obarczaj personelu winą za wszystkie niedogodności podczas lotu. Nie odpowiada ani za złą pogodę, ani za turbulencje, ani za opóźnienia, nawet, jeśli w imieniu linii lotniczych za nie przeprasza.

Nie imprezuj na pokładzie

  • Nie przesadzaj z alkoholem. W wielu samolotach serwowane są wysokoprocentowe trunki w małych butelkach, ale należy z tej opcji korzystać rozważnie. Pasażerowie w stanie upojenia alkoholowego to na pokładzie, zarówno podczas lotu, jak i jeszcze przed startem, duży problem. Pijani w sztok podróżni, którzy awanturują się, są ostatecznie wyprowadzani  z samolotu przez odpowiednie służby. Bywa, że nie mogą lecieć na upragniony wypoczynek. 
  • Zakaz palenia nie jest po to, by go łamać. Niefrasobliwy pasażer, który nie wytrzymał z pójściem na dymka do lądowania, musi liczyć się z konsekwencjami.
  • I za awantury po pijaku, i za uruchomienie alarmów przez palenie grożą mandaty.
Stewardesa zdradza, jakie propozycje otrzymuje od pasażerów. Aż włos się jeży na głowie Okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu. Stewardesa wyjaśnia, dlaczego

Co zrobić z bagażem podręcznym? Czy można zdjąć buty podczas lotu?

Pamiętaj, że na pokładzie samolotu nie jesteś sam. Prostowanie nóg, jeśli nie ma na to miejsca, zdejmowanie obuwia czy zadzieranie nóg na fotel przed sobą nie leży w dobrym guście.

Bagaż podręczny najlepiej umieść pod fotelem przed sobą, by mieć do niego łatwy dostęp i nie przeszkadzać innym, kiedy musisz do niego sięgnąć podczas lotu. W schowku nad głową lepiej ułóż walizki (tak, by zmieścił się też bagaż innych!).

Projekt bez tytułu - 2023-03-30T152343.691.png

Fot. Canva

Pilnuj w samolocie swojego miejsca. Twój fotel to twoje królestwo. Nie detronizuj króla na miejscu obok

Podróżujesz z dzieckiem i trzeba je przewinąć? W toalecie najpewniej jest przewijak, nie trzeba robić tego na oczach innych. To nie byłoby komfortowe ani dla ciebie, ani dla nich, ani tym bardziej dla malucha.

Twój fotel to twoje królestwo. Nie przekraczaj granic innych

  • Siedzisz z brzegu, a ktoś inny chce dostać się na swoje miejsce przy oknie? Unieś się lekko, przepuszczając go, nie zmuszaj go, by przeskakiwał nad twoimi kolanami.
  • Siedzisz przy oknie i chcesz usiąść, choć inne fotele są zajęte? Przejdź bokiem i przodem do innych pasażerów.
  • Usiadłeś przy oknie i podziwiasz widoki? Rozejrzyj się, czy nie zasłaniasz całego światła innym pasażerom.
  • Nie tarasuj przejścia i przepuszczaj wózek z jedzeniem. 
  • Kiedy chcesz wstać, nie chwytaj fotela przed tobą. Łatwo może się odchylić, co sprawi dyskomfort siedzącej na nim osobie. 
  • Odchylając swój fotel, zapytaj pasażera za tobą, czy nie będzie mu to przeszkadzało (i czy nie je akurat posiłku, korzystając z rozkładanego stolika!).

Nie klaszcz po wylądowaniu samolotu. Dowiezienie pasażerów w całości to dla pilota rutyna, nie wyjątkowe osiągnięcie

Pamiętaj, że nie każdy nieznajomy ma ochotę na pogawędkę.

Jeśli masz długie włosy, upewnij się, że nie przeszkadzają pasażerowi za tobą i nie moczysz końcówek w jego kawie.

Podczas nocnego rejsu, kiedy światła są przygaszone, zachowuj się cicho, nawet jeśli nie masz zamiaru zasnąć. Inni mogą próbować odpocząć.

Nie przepychaj się i nie spiesz. Po wylądowaniu po bagaż podręczny sięga się dopiero, kiedy zgasną lampki przypominające o zapięciu pasów, a wysiada dopiero, kiedy padnie odpowiedni komunikat. 

Brawa po wylądowaniu wcale nie są w dobrym tonie. Zachowaj tę formę wyrażenia wdzięczności za udany lot na wyjątkowe sytuacje.