Turysci.pl Świat Poczuj się jak we francuskim Wersalu. Ten pałac znajduje się niedaleko granicy Polski
Fot. Shutterstock_Naj Ativk, Tatiana Diuvbanova

Poczuj się jak we francuskim Wersalu. Ten pałac znajduje się niedaleko granicy Polski

12 listopada 2023
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Miłośnicy architektury i zjawiskowych ogrodów będą zachwyceni tym miejscem. Niedaleko za granicą Polski znajduje się barokowy, trzypiętrowy zamek Valtice, który od XVII wieku był siedzibą rodu Liechtensteinów.

Wrażenie robi już sam zadbany rynek i kościół, tuż przed wejściem do zamku.

Zamek Valtice zachwyci każdego turystę

Zamek Valtice i Pałac Lednice to niezwykły zespół pałacowo-parkowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Położony jest w mieście Valtice w Czechach, ok. 15 minut od Mikulova i drogi prowadzącej z Polski na południe Europy. To idealny przystanek dla tych, którzy podróżują do Włoch czy Chorwacji.

To największa atrakcja w rejonie i chluba Południowych Moraw. Zamek wybudował ród Liechtensteinów, który traktował go jako swoją siedzibę. Zachwyca nie tylko królewskimi wnętrzami, ale i ogrodem w stylu angielskim, który zajmuje aż 18 hektarów. Kryje też wiele atrakcji, więc przybywający turyści z pewnością nie będą się tam nudzić.

Dla tych atrakcji warto odwiedzić zamek Valtice

Na szczególną uwagę zasługuje dziedziniec cour d’honneur, zamkowe wnętrza i obszerne piwnice, w których turyści znajdą Salon Win Republiki Czeskiej ze stałą wystawą degustacyjną. Zwiedzający mogą pospacerować po rozległych terenach zamkowych z odrestaurowanym barokowym teatrem, kilkusetletnią piwnicą z winami i ogrodem ziołowym.

Trasy do zwiedzania obejmują 15 oraz 21 pomieszczeń. Oprócz winnicy, która bez wątpienia jest największą atrakcją tego miejsca, turyści mogą też udać się do stojącego przed zamkiem Kościoła Wniebowzięcia NMP, który to słynie z obrazu mistrza Rubensa. Ciekawostką jest, że świątynię budowano w latach 1631 - 1671.

Tego zwiedzający zamek w Czechach mogą nie wiedzieć

Lichtensteinowie mieszkali w zamku do 1945 roku. Później jednak zostali zmuszeni do ucieczki przed Armią Czerwoną. Po wojnie część wyposażenia zamku została skradziona i zniszczona, jednak w połowie 1947 roku we wschodnim skrzydle przed zamkiem utworzono obóz pracy dla kobiet. Przez lata był niewłaściwie wykorzystywany jako przestrzeń do produkcji i transportu.

W końcu stopniowa renowacja rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. W latach 2014-2015, dzięki środkom unijnym odnowiono szkołę jeździecką. Kolejne renowacje rozpoczęto w 2018 roku, a naprawy zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury.

"Renesansowa perła Polski". O tym czarującym mieście uczy się w szkole każde dziecko
Zjawiskowe miejsce tuż obok Polski. "Widoki jak nie z tego świata!"
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy