Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Planujesz spływ Dunajcem? Przygotuj się na znacznie większy wydatek niż rok temu
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 13.06.2024 12:15

Planujesz spływ Dunajcem? Przygotuj się na znacznie większy wydatek niż rok temu

Spływ Dunajcem, Pieniny
Fot. JOANNA GAJCY/EAST NEWS

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz urlop w Pieninach i skorzystanie z jednej z najpopularniejszych atrakcji, mamy złe wieści – ceny za spływ Dunajcem poszły w górę. W tym roku dorosła osoba zapłaci za tę przyjemność ponad 100 zł. Czteroosobowa rodzina powinna przygotować ponad 350 zł.
 

Spływ Dunajcem – główna atrakcja Pienin

Flisacy w regionalnych strojach, drewniane tratwy, przepiękne widoki, Janosikowy Skok i Pieniński Przełom Dunajca... Trudno się dziwić, że spływ Dunajcem każdego roku przyciąga tłumy turystów. Atrakcja jest już wizytówką regionu, jednak w tym roku zapłacimy za nią więcej.
Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października i to właśnie wiosną na stronie organizatorów spływów pojawił się nowy cennik. Wyższe stawki przyciągają jednak uwagę teraz, gdy wielu Polaków zaczyna planować wakacyjne wyjazdy. A lato, jak wiadomo, to sezon wysoki, w którym ceny na ogół rosną.

Czytaj więcej:  Słowackie "Morskie Oko". Fantastyczny szlak tuż przy polskiej granicy 
 

Ile kosztuje spływ Dunajcem w 2024 roku?

Cena za wycieczkę zależy od tego, na jaką trasę się zdecydujemy. Spływ zaczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Możemy dopłynąć do Szczawnicy (w 2 godziny i 15 minut) lub do Krościenka w 2 godziny i 45 minut. 
Od 1 lipca do 31 sierpnia za bilet normalny na trasie Kąty-Szczawnica zapłacimy 103 złote. W cenę wliczona jest opłata 6 zł za wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego. Cena biletu ulgowego dla dzieci do 10. roku życia to 73 zł. W zeszłym roku (również po podniesieniu cen) było to kolejno 99 zł i 69 zł. Na dłuższą trasę, do Krościenka, osoba dorosła kupi bilet za 123 zł. Cena biletu ulgowego to 79 zł.
Rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zapłacić trochę mniej, może być skorzystanie ze spływu poza sezonem wakacyjnym. Wówczas powinniśmy przygotować 97 lub 117 zł za bilet normalny i 69 lub 79 zł za ulgowy w zależności od wybranej trasy.
Pełny cennik znajdziecie na stronie flisaków.
 

Gdzie i jak kupić bilet na spływ Dunajcem?

Bilet na spływ Dunajcem można kupić online lub w kasie biletowej. Warto jednak zapamiętać, że przez Internet sprzedawana jest określona liczba miejsc – jeżeli zatem brakuje miejsc w sklepie internetowym, nie oznacza to, że nie można ich kupić na miejscu. Jak informują na swojej stronie internetowej flisacy: "Dysponujemy odrębnym pakietem miejscówek przeznaczonych do sprzedaży bezpośrednio w kasach biletowych!".
Osoby, które kupiły bilety online, powinny zgłosić się na miejscu 15 minut przed planowaną godziną spływu. Kasy biletowe znajdują się na przystani początkowej w Sromowcach Wyżnych. Najlepiej planować spływ w godzinach porannych i popołudniowych, gdy zazwyczaj nie ma kolejek. W lipcu i sierpniu kasy otwarte są od 8:00 do 17:00.