Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowy rozkład pociągów PKP od 14 marca do 12 czerwca. Ważna wiadomość dla planujących wyjazdy
Patryk Korzec
Patryk Korzec 20.02.2021 22:23

Nowy rozkład pociągów PKP od 14 marca do 12 czerwca. Ważna wiadomość dla planujących wyjazdy

Nowy rozkład jazdy PKP od 14 marca
Fot. Flickr.com/Dariusz Sieczkowski/CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/ (zdjęcie poglądowe)
  • PKP Intercity wprowadza nowy rozkład jazdy. Obowiązywał będzie od 14 marca do 12 czerwca

  • 26 marca rusza kolejny etap intensywnych prac przy budowie stacji Warszawa Zachodnia

  • Przewoźnik zapewnia, że zmiany mają „zapewnić pasażerom optymalne możliwości dojazu"

Polscy podróżni muszą przygotować się na zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity. Przewoźnik ogłosił, że już 14 marca wprowadzony zostanie nowy, ogólnopolski rozkład jazdy. Ma on obowiązywać aż do 12 czerwca, a więc szczególnie istotny będzie zarówno dla osób planujących końcówkę zimowych wyjazdów, jak i wczasy majówkowe i początek letnich wakacji

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity

Każdego roku tysiące Polaków wybiera się na wakacje pociągami, trzeba jednak wtedy swoje plany dostosować do rozkładów jazdy. W wielu przypadkach wymagać to może też cierpliwości, bowiem jak informuje PKP Intercity, „ruszają intensywne prace na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpłyną na ruch kilkudziesięciu pociągów jeżdżących do i ze stolicy”. 26 marca ma rozpocząć się kolejny etap pracy przy budowie stacji Warszawa Zachodnia. 

To kolejny etap modernizacji linii średnicowej i jedna z najbardziej ambitnych koncepcji kolejowych ostatnich lat. Podróżnym na stacji Warszawa Zachodnia komfort zapewnią nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia. Sprawniejsze będą przejazdy aglomeracyjne i dalekobieżne – głosi komunikat na stronie PKP Intercity.

W 2020 roku - w wyniku pandemii - polski przewoźnik mierzyć się musiał z wieloma kłopotami. Konieczne było ograniczenie liczby pasażerów w wagonach, obowiązywały także obostrzenia sanitarne. 

Epidemia i związane z nią ograniczenia w sferze publicznej znacząco wpłynęły na poziom zapotrzebowania na podróżowanie – najpierw wiosną, później ponownie jesienią, czy w okresie świątecznym. PKP Intercity od marca 2020 obserwowało spadki w zakresie rezerwacji biletów miejsc w porównaniu do roku 2019. W ostatnich tygodniach spadek w zakresie rezerwacji biletów wyniósł ok. 50% w porównaniu do roku ubiegłego. W okresie od 4 do 17 stycznia 2021 r. przewieźliśmy o 7% osób więcej niż w podobnym okresie w grudniu (7-20.12.2020 r.). Jednak nie należy porównywać tych danych wprost, ponieważ z reguły na początku grudnia wyjazdów jest mniej, w związku z planowaniem podróży na święta – informowała redakcję Turysci.pl rzecznik prasowy PKP Intercity, Katarzyna Grzduk. 

Wiele wskazuje na to, że wiele przepisów sanitarnych obowiązywało będzie jeszcze przez dłuższy czas. Przypuszczać można jednak, że zainteresowanie kupnem biletów znacząco zwiększy się w okresie majówki czy pierwszych miesięcy letnich. Wprowadzane przez PKP Intercity zmiany mają zapewnić podróżnym lepsze możliwości dojazdu w pożądane miejsca. 

Zmiany, które zaczną obowiązywać 14 marca 2021 roku, zapewnią pasażerom optymalne możliwości dojazdu – informuje przewoźnik, cytowany przez PKP.

Szczegóły zmian w nowym rozkładzie jazdy sprawdzić można na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika. To doskonały sposób na wstępne zaplanowanie urlopowych wyjazdów. Wśród zmian wymienić można m.in.: 

  • 14 pociągów rozpoczynających lub kończących bieg na stacji Dworzec Gdański, 

  • 17 składów kursujących przez stację Warszawa Gdańsk i Warszawa Wschodnia, 

  • 9 połączeń, podczas których jedynym postojem będzie stacja Warszawa Gdańska, 

  • 17 kursów, w których jedynym postojem w Warszawie będzie dworzec Wschodni,

  • 3 połączenia kursujące trasą okrężną przez Tarnobrzeg, Nowe Dębie i Kolbuszową.

Niedawno w mediach pojawiła się również wiadomość, że w 2021 roku pojawić się ma aż 60 nowych przystanków dla pociągów dalekobieżnych. Z pewnością znacząco ułatwi to podróże tysiącom Polaków, którzy nie będą musieli korzystać z połączeń z niezbędnymi przesiadkami. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: PKP Intercity