Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Gowin potwierdził, jest pewność. Tysiące Polaków dostanie pieniądze, padł temat hoteli i pilotów wycieczek
Ania Radke
Ania Radke 01.12.2020 08:43

Gowin potwierdził, jest pewność. Tysiące Polaków dostanie pieniądze, padł temat hoteli i pilotów wycieczek

pilot wycieczek tarcza branżowa
Fot. pixabay.com/ lukasz_gl

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakiej pomocy mogą spodziewać się piloci wycieczek,

  • które działalności zostaną rozumiane jako branża turystyczna,

  • czego dalej mogą spodziewać się branża hotelarska i fitness.

Pilot wycieczek zostanie objęty tarczą branżową. Informację potwierdził wicepremier Jarosław Gowin podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Został on zapytany wówczas o rozwiązania dla osób samozatrudnionych m.in z branży turystycznej.

Gowin: pilot wycieczek objęty będzie tarczą branżową

- Wstępnie uważamy za zasadne objęcie osób samozatrudnionych w branżach zamkniętych takimi rozwiązaniami, jak 5 tys. zł dotacji, postojowe czy zwolnienie z ZUS - powiedział na poniedziałkowej konferencji wicepremier.

- Prosiłbym np. pilotów wycieczek, żeby spodziewali się optymistycznych decyzji Sejmu (ws. pomocy z tarczy branżowej) - dodał.

W konferencji uczestniczył również wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak, który dodał, że piloci i przewodnicy są jedną z branż, które dodane zostały do tarczy 6.0 na etapie prac senackich.

Piloci i przewodnicy jest jedną z branż, które dodano na etapie prac senackich. Rząd analizuje teraz, które z nich zasługują na uwzględnienie. Wydaje mi się, że pomoc dla pilotów i przewodników zasługuje jak najbardziej na uwzględnienie. To nie są duże firmy, dla których przewidziano dopłaty do miejsc pracy, raczej jednoosobowe działalności. Powinien więc pójść uspokajający sygnał do nich w tym zakresie – tłumaczył wiceminister.

Minister rozwoju, pracy i technologii wymienił również działalności, które będą mogły być uznane za branżę turystyczną w ramach tarczy antykryzysowej. Jak twierdzi, będą to nie tylko przedsiębiorstwa powiązane bezpośrednio z turystyką.

- Szerokorozumiana branża turystyczna, łącznie z hotelarstwem, a także branża gastronomiczna, działalność kulturalna czy wszystkie formy działalności gospodarczej, które dotyczą kultury fizycznej, np. kluby fitness albo lodowiska - wymieniał Jarosław Gowin.

Podkreślił, że działalności będą te potrzebowały szczególnej pomocy ze strony państwa, swego rodzaju restartu. Jak dodał, rząd pracuje obecnie nad takimi rozwiązaniami dla przedsiębiorstw.

Jarosław Gowin odrzucił również sugestię dziennikarza, żeby rząd wycofał się z decyzji skrócenia ferii i odblokował możliwość podróżowania i nocowania w górach. Wicepremier wskazał, że podobne obostrzenia stosowane są w innych państwach. Inaczej jest na przykład w Czechach, gdzie rząd zdecydował się na poluzowanie niektórych restrykcji.

Zaapelował również do „zdrowego rozsądku” przedsiębiorców i dodał, że obok branży fitness, gastronomicznej i kultury, obiekty hotelowe powinny spodziewać się szczególnej pomocy państwa „poza rozwiązaniami, o których rozmawiamy teraz”.

Za wcześnie, żeby teraz przesądzać, bo nie wiadomo jeszcze, jakie będą skutki pandemii, ale na pewno wypracujemy jeszcze jakieś rozwiązania, które pozwolą uratować polskie hotele, polskie restauracje czy polskie kluby fitness – zapowiedział.

Zapowiedział również, że obiekty noclegowe mogą spodziewać się w najbliższym czasie kontroli – kto złamie nakaz zamknięcia obiektu dla gości którzy nie są w podróży służbowej poniesie konsekwencje w postaci cofnięcia pomocy państwa. Wcześniej zapowiedział również kontrole na stokach narciarskich.

Źródło: Onet, RP