Turysci.pl
sąsiad Polski

Fot. pixabay.com/ ManuelaJaeger

Luzują obostrzenia, hotele i pensjonaty otwarte. Dobra wiadomość od naszych sąsiadów

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Czechy zamierzają rozpocząć luzowanie obostrzeń

  • Jakie zakazy zostaną złagodzone w pierwszej kolejności

  • Jakich zakazów trzeba przestrzegać, wjeżdżając do Czech

Sąsiad Polski zdecydował się na otwarcie hoteli i pensjonatów, a także restauracji, sklepów i zakładów usługowych. Mają one zacząć ponownie działać już w tę niedzielę. Zniesiony zostanie również nocny zakaz wychodzenia z domów. 

Sąsiad Polski otwiera hotele

Zgodnie z decyzją czeskiego rządu, możliwe będzie organizowanie zawodów z udziałem nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów. Ponadto otwarte zostaną kluby fitness i baseny, a od czwartku także hotele i pensjonaty. Zapowiedziano również podjęcie decyzji o sposobie funkcjonowania ośrodków narciarskich na przyszły tydzień.

Ponowne otwarcie sklepów wiąże się z koniecznością przestrzegania ściśle określonych zasad sanitarnych. Obowiązywać będzie limit jednego kupującego na 25 metrów kwadratowych. Ponadto w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych pracownicy mają obowiązek zasłaniania nosa i ust, a klienci muszą to robić, gdy to tylko możliwe. Przestanie również obowiązywać zakaz handlu w niedzielę.

Restauracje będą mogły działać tylko w godzinach od 6:00 do 22:00, a przy stolikach może zasiadać maksymalnie czterech klientów. W całym lokalu będzie mogła przebywać jedynie połowa gości, których jednorazowo jest zdolny przyjąć. Konsumpcja będzie możliwa jedynie przy stoliku. Zniesiony zostaje również zakaz spożycia alkoholu w przestrzeni publicznej.

Rząd Czech zdecydował również o zwiększeniu limitu uczestników nabożeństw, ślubów i pogrzebów do 30 osób. W niektórych większych świątyniach ta liczba będzie mogła być nawet większa, po obliczeniu na podstawie jej pojemności.

Teatry i sale koncertowe będą mogły działać wyłącznie bez widzów, z sugestią oferowania wydarzeń online. Otwarte zostaną natomiast galerie, muzea, zamki, pałace i ogrody zoologiczne oraz botaniczne.

Utrzymany został jednak obowiązujący obecnie nakaz noszenia maseczek zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Limit osób biorących udział w zgromadzeniach publicznych wynosi 50 osób dla grup spotykających się na zewnątrz i 10 w pomieszczeniu.

Niedzielne zmiany nie dotyczą jedynie szkolnictwa, dla którego restrykcje ogłoszone zostały osobno i obowiązują od poniedziałku oraz od środy. Część uczniów szkół podstawowych i średnich uczestniczy w zajęciach w budynkach szkolnych, inni naprzemiennie stacjonarnie i zdalnie.

Rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń po tygodniu stopnia zagrożenia epidemicznego w kraju na poziomie 57 pkt. w 100-punktowej skali. Ze względu na zróżnicowany poziom zagrożenia epidemicznego w różnych regionach Czech, nie było pewności, czy władze podejmą takie kroki.

Niektórzy eksperci zwracają uwagę na dosyć wysoki w Czechach współczynnik „R”. Odpowiada on ile zdrowych osób może być zakażonych przez jednego zakażonego. Obecnie w Czechach wynosi on 0.89.

Źródło: Tanie Loty

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >