Turysci.pl Polska "Perła polskiego baroku". To sanktuarium powstało dzięki więźniowi
Majonit-shutterstock.jpg

"Perła polskiego baroku". To sanktuarium powstało dzięki więźniowi

8 lutego 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Nas malowniczych Mazurach, wśród zieleni i historii, kryje się niezwykłe miejsce, które przyciąga tłumy pielgrzymów. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce to nie tylko kościół barokowy.

Wokół tego miejsca krąży wiele legend. Wierni z różnych zakątków świata zjeżdżają tutaj, aby odkryć jak najwięcej tajemnic.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce miejscem wyjątkowym dla Polaków

Święta Lipka to jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce, zbudowane w stylu barokowym. Przyciąga setki tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków świata. To miejsce, które trzeba odwiedzić, będąc na Mazurach.

Historia Świętej Lipki sięga XIV wieku, kiedy to skazaniec w lochu, pod wpływem objawienia, stworzył rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Mieszkańcy opowiadali, że figura ta posiadała cudowne moce. Skazaniec został zwolniony, a rzeźbę zawieszono na lipie. Stąd też nazwa miejscowości. Niedługo potem obok drzewa powstała kaplica, która stała się celem pielgrzymek osób wierzących. Wszyscy przybywali tu w nadziei na uzdrowienie lub otrzymanie rozgrzeszenia.

Historia Świętej Lipki nie jest łatwa

W 1525 roku, w czasach reformacji, kaplica w Świętej Lipce została zniszczona, a cudowna figura prawdopodobnie utonęła w jeziorze. Dopiero w 1618 roku katolicy odzyskali swobodę wyznania, a Świętą Lipkę przekazano zakonowi jezuitów. Kaplicę wzniesiono na nowo. Umieszczono w niej obraz Matki Boskiej Śnieżnej. W 1693 roku wybudowano tu kościół w stylu barokowym. Trzeba zaznaczyć, że bogate wyposażenie wnętrza świątyni zajęło ponad 50 lat. Ołtarz główny, boczne ołtarze, kunsztowne tabernakulum, organy, freski w kościele i krużgankach, ozdobna brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa - to wszystko sprawia, że Święta Lipka jest "Perłą Baroku" o niezwykłej wartości historycznej. Zalicza się ją do najwybitniejszych przykładów późnego baroku w Polsce.

Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej, który jest wzorowany na tym, co można zobaczyć w rzymskiej Bazylice Większej Matki Bożej. Oprócz tego, w bazylice są barokowe organy z ruchomymi figurkami wykonane w 1721 roku. Cały kompleks architektoniczny, składający się z kościoła, krużganku i klasztoru, zachowuje się w doskonałym stanie, a jego dekoracja jest bogata i różnorodna.

Ciekawostki o Świętej Lipce

Papież Jan Paweł II w dekrecie z dnia 24 lutego 1983 roku nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej. W 2011 roku bazylika przeszła trzyletnie prace remontowe i modernizacyjne. W czasie wakacji w bazylice odbywają się "Świętolipskie Wieczory Muzyczne". Wydarzenie odbywa się w piątki o godzinie 20:00. Główne uroczystości to odpust Nawiedzenia NMP, który ma miejsce w ostatnią niedzielę maja, kiedy to pielgrzymi wyruszają do Świętej Lipki w pieszej pielgrzymce "Gwiaździstej" z Reszla, Kętrzyna, Mrągowa, Giżycka i okolicznych parafii. Ważny jest również odpust 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Przy bazylice działa także muzeum, które prezentuje zbiory związane z historią tego miejsca. Między Świętą Lipką a Reszlem biegnie szlak pielgrzymkowy, który obejmuje zabytkowy zespół kapliczek kalwaryjnych oraz wiekowe lipy, uznane za pomniki przyrody.

Msze Święte oraz dojazd do Świętej Lipki

W okresie od maja do września bazylika otwarta jest od 6:30 do 20:00. W kwietniu i październiku bazylika można ją odwiedzać od  6:30 do 18:00, a w listopadzie od 6:30 do 18:00. Natomiast od grudnia do marca wierni mogą podziwiać wnętrza od 9:30 do 15:30. Msze niedzielne i świąteczne odbywają się przez cały rok o godzinie: 7:00, 9:00, 11:00, 14:00 oraz 17:00.

Prezentacja organów odbywa się w soboty i dni powszednie. Od maja do września o godzinach 10:00, 12:30, 13:30, 15:00 oraz 16:00. W kwietniu i październiku ma miejsce o godzinie 10:00, 12:30, 13:30 oraz 15:00. Natomiast od listopada do marca prezentacja odbywa się o 10:00, 12:00 oraz 15:00.

Święta Lipka leży w województwie warmińsko-mazurskim, ok. 15 kilometrów od Kętrzyna i 70 kilometrów od Olsztyna. Najłatwiej tam dotrzeć samochodem. Do Kętrzyna można także dojechać pociągiem, a potem do samej Świętej Lipki pojechać autobusem.

Źródło: mazury24.eu

Św. Jan Paweł II mówił, że "Święta Woda brzegi rwie". O tym cudownym sanktuarium zapomniało wielu wiernych
Wybraliście najpiękniejsze polskie sanktuaria. “Tam zostałam uzdrowiona”
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy