Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Dlaczego wsiadamy do samolotu zawsze z lewej strony? To nie przypadek
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 11.01.2021 20:02

Dlaczego wsiadamy do samolotu zawsze z lewej strony? To nie przypadek

Pasażerowie wsiadają z lewej
Fot. wikimedia/Markus Winkler (markuswinkler.de)/CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wziął się zwyczaj wsiadania z lewej strony

  • Co znajduje się z prawej strony samolotu

  • Co mają wspólnego samoloty i statki

Pasażerowie muszą przezjść najpierw wielu procedur na lotnisku, a dopiero po nich mogą wejść na pokład maszyny rękawem lub po schodkach prosto z płyty. Wiele osób z pewnością kiedyś zastanawiało się, czemu zawsze jesteśmy kierowani do lewej strony samolotu. Aby to wyjaśnić, trzeba się cofnąć do momentu konstrukcji pierwszych samolotów pasażerskich.

Pierwsze lotniska budowano w taki sposób, by samoloty mogły kołować bezpośrednio do terminala, dzięki czemu pasażerowie bezpiecznie opuszczali pokład. Nie przechodzili po płycie dłuższe drogi, niż było to konieczne i nie przeszkadzali w działaniach osób pracujących wokół maszyny.

Pilot sprawdzał, czy przejście będzie bezpieczne i kontrolował odległość skrzydła od budynku. Można by zadać pytanie, czemu podjeżdżał lewą stroną, skoro to samo można było zrobić prawą. Odpowiedzi z pewnością udzieliliby konstruktorzy.

Po prawej stronie znajduje się wlew paliwa

W samolotach wlewy paliwa umieszczono po prawej stronie, dlatego w czasie wysiadania pasażerów z lewej, można było bezpiecznie tankować. Żadna z grup sobie nie przeszkadzała, a przyjęcie jednej zasady było wygodne dla wszystkich. Dodatkowo siedzący po lewej stronie kokpitu pilot, miał lepszy widok na pasażerów i kraniec skrzydła.

Tutaj rodzi się kolejne pytanie: Czemu zadecydowano o tym, że to po prawej stronie będzie tankowane paliwo? Odpowiedź znajdziemy w jeszcze starszej historii, która nie jest bezpośrednio związana z lotnictwem.

Statki i samoloty zawsze ustawiają się lewą stroną do pasażerów

Zanim pojawiły się samoloty, w daleką podróż wybierano się statkami, o ile było to możliwe. Pasażerowie zawsze wysiadali przez lewą burtę. Tutaj ważną rolę znowu odgrywała konstrukcja łodzi, która wymusiła taką zasadę.

Statki mają sterburtę (prawa strona) i bakburtę (lewa strona). Po prawej stronie znajdowało się wiosło sterowe, do którego żeglarz stał przodem, a tyłem do lewej burty. Gdy statek miał przybić do brzegu, kierował się lewą burtą, ponieważ z drugiej strony byłoby to niemożliwe ze względu na wiosło, które łatwo uszkodzić.

Konstruktorzy samolotów zdecydowali się pozostać przy zwyczaju wsiadania z lewej strony, by nikomu się nie myliło. DPasażerowie od razu wiedzieli, że trzeba podejść z lewej strony, żeby wsiąść, a obsługa techniczna miała wolną przestrzeń do pracy z prawej strony. Pod tym względem logiczne wydawało się zamontowanie zatem wlewów paliwa z prawej strony. 

Dziś jest to po prostu praktyczne

Większość samolotów ma drzwi z obu stron, co ułatwia załodze oraz służbom porządkowym lotniska szybkie sprzątanie i uzupełnianie zapasów. Po prawej stronie przy drzwiach zwykle ustawia się wózki sprzątające i cateringowe, więc przepuszczanie pasażerów byłoby utrudnione.

To nie jedyna ciekawostka o samolotach, którą warto znać. Ogromne maszyny nie wystartują bez dyskietki, a ryzyko zarażenia się koronawirusem na pokładzie jest o wiele niższe, niż mogłoby się wydawać.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia