samolot Boeing 747Fot. pixabay/PublicDomainPictures

Pamiętacie stare dyskietki do komputera? Bez nich samolot nie wystartuje

Samolot jest bardzo skomplikowaną maszyną, a od jej sprawności zależy nasze bezpieczeństwo. Okazuje się, że część z nich nadal potrzebuje dyskietek, by wystartować. Komputer pokładowy wymaga aktualizacji.

Samolot Boeing 747-400 rozpoczął podbój nieba pod koniec lat 80 XX wieku. Ogromne maszyny były produkowane przez 20 lat i do dziś znajdują się we flocie wielu linii lotniczych. Jak na standardy tamtych czasów, były bardzo nowoczesne, a system w komputerze pokładowym aktualizowano za pomocą dyskietek 3,5 calowych. Ze względu na brak możliwości użycia innego nośnika danych, używa się ich do dziś.

Pan Andrzej przeżył koszmar, powiedział nam wszystko. Chciał tylko zrobić test i odlecieć WizzAirem z PolskiPan Andrzej przeżył koszmar, powiedział nam wszystko. Chciał tylko zrobić test i odlecieć WizzAirem z PolskiCzytaj dalej

Samolot korzysta z przestarzałych technologii

Dyskietki wyszły z użycia głównie ze względu na małą pojemność. Jedna może pomieścić zaledwie 1,44 MB danych, podczas gdy na płycie CD aż 650 MB. Przy pendrivach starsze nośniki wydają się zupełnie bezużyteczne, lecz jak się okazuje, wysłużone Boeingi nadal potrzebują tego jednego rodzaju. Aktualizacja systemu w komputerze pokładowym odbywa się co 28 dni.

Gowin potwierdził, jest pewność. Tysiące Polaków dostanie pieniądze, padł temat hoteli i pilotów wycieczekGowin potwierdził, jest pewność. Tysiące Polaków dostanie pieniądze, padł temat hoteli i pilotów wycieczekCzytaj dalej

Co 4 tygodnie inżynier linii lotniczych zaopatrzony w 8 dyskietek udaje się do kokpitu samolotu i dokonuje aktualizacji oprogramowania. Jest to konieczne do wykonywania jakichkolwiek lotów ze względu na zmiany w nawigacyjnej bazie danych. W nowszych modelach zastosowano nowocześniejsze rozwiązania, ale "królowa nieba" wymaga specjalnego traktowania.

Teksty wybrane dla Ciebie

Z powodu pandemii linie lotnicze wykorzystujące te samoloty zaczęły z ich rezygnować wcześniej, niż miały to w planach. Nowsze maszyny są bardziej ekonomiczne i bezpieczne, a utrzymywanie Boeinga 747 wiąże się z dużymi kosztami. Powoli rozkręcający się rynek lotniczy nie ma już miejsca dla nierentownych samolotów. O skandalicznej pomyłce WizzAira pisaliśmy tutaj.

Tak wygląda dom Martyny Wojciechowskiej. Pasuje do niej idealnie, przepięknyTak wygląda dom Martyny Wojciechowskiej. Pasuje do niej idealnie, przepięknyCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Fly 4 free

Następny artykuł