samolot Boeing 747Fot. pixabay/PublicDomainPictures

Pamiętacie stare dyskietki do komputera? Bez nich samolot nie wystartuje

Samolot jest bardzo skomplikowaną maszyną, a od jej sprawności zależy nasze bezpieczeństwo. Okazuje się, że część z nich nadal potrzebuje dyskietek, by wystartować. Komputer pokładowy wymaga aktualizacji.

Samolot Boeing 747-400 rozpoczął podbój nieba pod koniec lat 80 XX wieku. Ogromne maszyny były produkowane przez 20 lat i do dziś znajdują się we flocie wielu linii lotniczych. Jak na standardy tamtych czasów, były bardzo nowoczesne, a system w komputerze pokładowym aktualizowano za pomocą dyskietek 3,5 calowych. Ze względu na brak możliwości użycia innego nośnika danych, używa się ich do dziś.

Bakteria zagrażająca życiu w wodach Bałtyku. Sinice nie są jedynym problemem nad morzemBakteria zagrażająca życiu w wodach Bałtyku. Sinice nie są jedynym problemem nad morzemCzytaj dalej

Samolot korzysta z przestarzałych technologii

Dyskietki wyszły z użycia głównie ze względu na małą pojemność. Jedna może pomieścić zaledwie 1,44 MB danych, podczas gdy na płycie CD aż 650 MB. Przy pendrivach starsze nośniki wydają się zupełnie bezużyteczne, lecz jak się okazuje, wysłużone Boeingi nadal potrzebują tego jednego rodzaju. Aktualizacja systemu w komputerze pokładowym odbywa się co 28 dni.

Co 4 tygodnie inżynier linii lotniczych zaopatrzony w 8 dyskietek udaje się do kokpitu samolotu i dokonuje aktualizacji oprogramowania. Jest to konieczne do wykonywania jakichkolwiek lotów ze względu na zmiany w nawigacyjnej bazie danych. W nowszych modelach zastosowano nowocześniejsze rozwiązania, ale "królowa nieba" wymaga specjalnego traktowania.

Dzisiaj grzeje: 1. Podsłuchał turystów w restauracji w Zakopanem. Włos jeży się na głowie, zero zahamowań
2. Znaleziono wielki skarb na dnie Odry. Archeolodzy oniemieli

Z powodu pandemii linie lotnicze wykorzystujące te samoloty zaczęły z ich rezygnować wcześniej, niż miały to w planach. Nowsze maszyny są bardziej ekonomiczne i bezpieczne, a utrzymywanie Boeinga 747 wiąże się z dużymi kosztami. Powoli rozkręcający się rynek lotniczy nie ma już miejsca dla nierentownych samolotów. O skandalicznej pomyłce WizzAira pisaliśmy tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Lewandowska nie przestaje zaskakiwać. Tym razem pokazała tatuaż na piersi przed tysiącami Polaków (FOTO)
  2. Maria Czubaszek stanęłaby w obronie uciśnionych? Przypominamy jej poruszające i mocne słowa, wielu może ich nie pamiętać
  3. Tysiące zakażonych po jednej modlitwie. Dramatyczne wiadomości ze świata
  4. Hit, wyciekło zdjęcie Macierewicza na wakacjach. Poszalał
  5. Wysłała rodzicom zdjęcie z wakacji. Nie zauważyła jednej rzeczy, ale wstyd
  6. Zostawił owczarka niemieckiego w hotelu dla psów. 2 tygodnie później wydarzyła się okropna rzecz

Źródło: Fly 4 free

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł