Turysci.pl
zakażony pasażer chciał wsiąść do samolotu

fot. wikimedia.org/Gnesener1900/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Pozytywny wynik testu na COVID-19 u pasażera na lotnisku Chopina. Chciał wsiąść do samolotu, akcja służb

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pasażer, który miał lecieć z lotniska Chopina do Azebrejdżanu, odebrał wyniki testów na COVID-19, które zrobił dzień wcześniej. Jak się okazało, był zakażony. Został skierowany na izolację, jednak nie miał zamiaru zastosować się do za

  • Podróżny otrzymał pozytywny wynik testu na lotnisku Chopina w Warszawie

  • Zamiast poddać się kwarantannie, chciał iść do hali odlotów i wsiąść do samolotu lecącego do Azerbejdżanu

  • Policja apeluje o odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obostrzeń

Niektóre polskie lotniska chcą ułatwić życie pasażerom wyruszającym w podróż, uruchamiając stanowiska szybkich testów na obecność COVID-19. Wiele krajów w dobie pandemii wymaga ich okazania od razu po przylocie. Zdecydował się na to również warszawski port lotniczy, ale okazuje się, że nie każdy podróżny wykorzystuje tę możliwość w prawidłowy sposób. 

Zakażony pasażer na lotnisku Chopina

Mężczyzna, który chciał lecieć do Azerbejdżanu w poniedziałek wieczorem, najpierw zgłosił się do punktu badań w celu pobrania swoich wyników badań. Zrobił je dzień wcześniej i najwyraźniej chciał odebrać je zaraz przed podróżą

Niestety okazało się, że wynik badań był dodatni - mężczyzna był zakażony koronawirusem. Zgodnie z przepisami, powinien w takiej sytuacji wskazań miejsce izolacji i poddać się kwarantannie. Tak się jednak nie stało. 

Mężczyzna odmówił podania miejsca izolacji, a następnie udał się na halę odlotów lotniska w celu wylotu do Azerbejdżanu – przekazała stołeczna policja. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

W takiej sytuacji konieczna była interwencja służb lotniskowych. Funkcjonariusze ruszyli za pasażerem, który chciał dostać się na halę odlotów i mimo zakażenia wsiąść na pokład samolotu. 

41-letni obywatel Azerbejdżanu został umieszczony w policyjnej izbie zatrzymań. Mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 165§1 kk, tj. sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej – czytamy w komunikacie stołecznej komendy, cytowanym przez TVN24.

Decyzją sądu mężczyzna umieszczony został tymczasowo w areszcie. Pamiętajmy, by zawsze zachowywać się w takich sytuacjach odpowiedzialnie i unikać ryzyka rozprzestrzeniania zakażenia. Rząd wprowadził nakaz odbycia kwarantanny również przez osoby, które wjeżdżają do naszego kraju środkami transportu masowego.

W tym przypadku, o ile nie mamy negatywnego wyniku testu, który jest aktualny, również udajmy się jak najszybciej w miejsce izolacji. Unikajmy dużych skupisk ludzi, a w miarę możliwości również publicznych środków transportu w dotrciu na miejsce kwarantanny.

O odpowiedzialne zachowanie apelują również stołeczni policjanci przy okazji incydentu na lotnisku Chopina. 

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza konieczność natychmiastowego udania się do miejsca odbywania izolacji i absolutny zakaz jego opuszczania – czytamy w komunikacie policji, cytowanym przez TVN24.

Służby wskazują również, że osoby, które nie będą chciały zastosować się do obostrzeń, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. 

Ponadto za przestępstwo sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożoną na nią izolację – wyjaśniają funkcjonariusze. 

lotnisko-chopina-w-warszawie-1614441889.jpg

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie/fot. wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Szybkie testy na polskich portach lotniczych

Warszawskie Lotnisko Chopina  uruchomiło szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa 28 stycznia 2021 roku. Pasażerowie spodziewać się mogą wyniku już po 20 minutach, o czym port informuje na swojej stronie internetowej. Koszt wykonania badania wynosi 200 zł

3 lutego do oferty dołączono również specjalistyczne testy RT-PCR, które kosztują 520 zł, a ich wyniki dostępne są po 24 godzinach. Stanowiska są otwarte dla pasażerów codziennie i całodobowo. 

Stołeczne lotnisko nie jest jednak jedynym, które postanowiło ułatwić Polakom zagraniczne wyjazdy. W ostatnich tygodniach stanowiska testowania powstały również w portach lotniczych we Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku. 

W ostatnim z wymienionych, nadmorskim obiekcie, przed zaplanowaniem badania warto sprawdzić również godziny funkcjonowania punkty, gdyż nie jest ono całodobowe

Na razie laboratorium [czynne jest - przyp.red.] w godzinach porannych, czyli od godziny 3:00 do 6:00, dlatego że nasi pasażerowie nie mają żadnej możliwości zrobienia w innym miejscu testu w nocy. To samo laboratorium robi testy w Gdyni prawie cały dzień, 7 dni w tygodniu, a u nas w weekend będą dłużej. [...] Można zrobić test w Gdyni i zdążyć przyjechać na lotnisko. To nie jest aż tak duży odcinek, spokojnie się odprawimy, ten ruch nie jest aż tak duży – mówiła nam pod koniec stycznia Agnieszka Michajłow z biura prasowego Portu Lotniczego Gdańsk. 

Jak widzimy na stronie lotniska, przez ostatni miesiąc wciąż nie uruchomiono tam całodobowego stanowiska testowania. Badania wykonań można od poniedziałku do piątku w godzinach od 3:00 do 6:00, w sobotę od 3:00 do 6:00 oraz popołudniu od 16:00 do 17:00, a w niedzielę w godzinach 3:00-6:00, 11:00-12:30 oraz 16:00-17:00. Taki harmonogram obowiązywać ma do końca lutego. 

Pierwszy tydzień marca przyniesie też zmiany w godzinach. W sobotę nie będzie popołudniowej zmiany, a zamiast tego oprócz otwarcia w godzinach 3:00-6:00, test będzie można zrobić jeszcze od 8:00 do 11:00. W niedzielę pasażerowie skorzystać z punktu będą mogli od 3:00 do 6:00 oraz od 16:00 do 17:00

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TVN24

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góralki zaatakowały turystów w Zakopanem paralizatorami. Usłyszały wyrok

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane: Polacy masowo odwołali przyjazd na Sylwestra. Poznaliśmy powód

Czytaj więcej >

Polska

Prognoza pogody: ostrzeżenia IMGW dla podróżnych przed oblodzeniem i śnieżycami

Czytaj więcej >

Polska

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku zachwyca frykasami. Placki ziemniaczane robią furorę wśród zwiedzających

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane: niepokojące wieści dot. Bożego Narodzenia. Media donoszą, że turyści odwołują rezerwacje

Czytaj więcej >

Polska

Zidentyfikowano kości znalezione w Tatrach. To szczątki zaginionej Joanny

Czytaj więcej >