Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zwiedzaliście polskie parki narodowe? Są międzynarodową wizytówką naszego kraju
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 18.10.2020 10:21

Zwiedzaliście polskie parki narodowe? Są międzynarodową wizytówką naszego kraju

park narodowy międzynarodowa wizytówka
Fot. wikimedia.commons/ Hubert Waguła/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Park narodowy to jeden z ulubionych punktów podróży na listach miłośników środowiska naturalnego. W obecnych czasach, gdy działalność człowieka obserwowana jest już niemal wszędzie, takie obiekty są miłą odskocznią, którą szczególnie cenią turyści szukający spokoju i wyciszenia na łonie natury. Takie parki mają wyjątkowe wartości przyrodnicze, naukowe, krajobrazowe oraz kulturowe. Wiecie, że to Amerykanie wypromowali zakładanie tego typu rezerwatów?

Pierwszy park narodowy powstał w Stanach Zjednoczonych w 1872 roku. Mowa o Parku Narodowym Yellowstone. Po tym, jak Amerykanie postanowili wydzielić rezerwat, który jest chroniony prawnie i nie dopuszcza się na jego terenie dużej działalności człowieka, wiele innych krajów z całego świata postanowiło pójść tymi śladami. Jak wyglądała historia parków narodowych w Polsce?

Park narodowy to wyjątkowe miejsce turystyczne. Polska może pochwalić się imponującymi obiektami

Pierwszy park narodowy, jaki powstał w Polsce, to Pieniński Park Narodowy. Obiekt założono 1 czerwca 1932 roku. Zaraz po nim założono Białowieski Park Narodowy – 11 sierpnia 1932 roku. Oba znacznie się od siebie różnią, ale są miejscami tłumnie odwiedzanymi przez turystów. Na obszarach górskich także powstały rezerwaty, które stanowią dodatkową atrakcję ze względu na górskie szlaki. Te natomiast stanowią prawdziwą gratkę dla wczasowiczów, którzy lubią wypoczywać aktywnie.

Dla miłośników gór Tatrzański i Karkonoski Park Narodowy są prawdziwym rajem. Najwyższe szczyty stanowią już wyzwanie dla turystów, a jednak każdego roku wybiera się tam mnóstwo wczasowiczów. W 2004 roku pojawiła się definicja parku narodowego, która brzmi: „Obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe”.

Najmniejszy park narodowy w Polsce to Ojcowski Park Narodowy, którego obszar wynosi około 2150 hektarów. Dużo większy jest natomiast Białowieski Park Narodowy – jego powierzchnia to prawie 60 tysięcy hektarów. Na terenie całego kraju mamy już 23 parki narodowe. Na każdym z nich przykłada się ogromną wagę do chronienia szaty roślinnej oraz zwierząt. Miejscami występują również budynki. Bardzo cennymi obiektami okazują się zamki, które przyciągają fanów historii. Mieliście kiedyś okazję zwiedzać polskie parki narodowe? Macie swój ulubiony? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod artykułem. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o atrakcjach Hamburga.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wirtualna Polska