Turysci.pl
park narodowy międzynarodowa wizytówka

Fot. wikimedia.commons/ Hubert Waguła/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Zwiedzaliście polskie parki narodowe? Są międzynarodową wizytówką naszego kraju

18 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Park narodowy to miejsce, które może zrobić imponujące wrażenie. Zwłaszcza na miłośnikach przyrody. Polska może pochwalić się naprawdę wyjątkowymi obiektami tego typu. Nie bez powodu są chronione prawnie w najwyższym stopniu. Charakteryzują je cenn

Park narodowy to jeden z ulubionych punktów podróży na listach miłośników środowiska naturalnego. W obecnych czasach, gdy działalność człowieka obserwowana jest już niemal wszędzie, takie obiekty są miłą odskocznią, którą szczególnie cenią turyści szukający spokoju i wyciszenia na łonie natury. Takie parki mają wyjątkowe wartości przyrodnicze, naukowe, krajobrazowe oraz kulturowe. Wiecie, że to Amerykanie wypromowali zakładanie tego typu rezerwatów?

Pierwszy park narodowy powstał w Stanach Zjednoczonych w 1872 roku. Mowa o Parku Narodowym Yellowstone. Po tym, jak Amerykanie postanowili wydzielić rezerwat, który jest chroniony prawnie i nie dopuszcza się na jego terenie dużej działalności człowieka, wiele innych krajów z całego świata postanowiło pójść tymi śladami. Jak wyglądała historia parków narodowych w Polsce?

Park narodowy to wyjątkowe miejsce turystyczne. Polska może pochwalić się imponującymi obiektami

Pierwszy park narodowy, jaki powstał w Polsce, to Pieniński Park Narodowy. Obiekt założono 1 czerwca 1932 roku. Zaraz po nim założono Białowieski Park Narodowy – 11 sierpnia 1932 roku. Oba znacznie się od siebie różnią, ale są miejscami tłumnie odwiedzanymi przez turystów. Na obszarach górskich także powstały rezerwaty, które stanowią dodatkową atrakcję ze względu na górskie szlaki. Te natomiast stanowią prawdziwą gratkę dla wczasowiczów, którzy lubią wypoczywać aktywnie.

Dla miłośników gór Tatrzański i Karkonoski Park Narodowy są prawdziwym rajem. Najwyższe szczyty stanowią już wyzwanie dla turystów, a jednak każdego roku wybiera się tam mnóstwo wczasowiczów. W 2004 roku pojawiła się definicja parku narodowego, która brzmi: „Obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe”.

Najmniejszy park narodowy w Polsce to Ojcowski Park Narodowy, którego obszar wynosi około 2150 hektarów. Dużo większy jest natomiast Białowieski Park Narodowy – jego powierzchnia to prawie 60 tysięcy hektarów. Na terenie całego kraju mamy już 23 parki narodowe. Na każdym z nich przykłada się ogromną wagę do chronienia szaty roślinnej oraz zwierząt. Miejscami występują również budynki. Bardzo cennymi obiektami okazują się zamki, które przyciągają fanów historii. Mieliście kiedyś okazję zwiedzać polskie parki narodowe? Macie swój ulubiony? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod artykułem. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o atrakcjach Hamburga.

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >