Turysci.pl > Europa > Pamiętasz scenę w „Pięknej i Bestii”? Największa na świecie biblioteka klasztorna zainspirowała twórców bajki Disneya
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 11.02.2023 17:48

Pamiętasz scenę w „Pięknej i Bestii”? Największa na świecie biblioteka klasztorna zainspirowała twórców bajki Disneya

Biblioteka
Admont Abbey Library, Austria, aut. Jorge Royan, CC BY-SA 3.0

Pamiętasz scenę w „Pięknej i Bestii”, w której główna bohaterka filmu o imieniu Bella odkrywa, jak niezwykłą kolekcją książek dysponuje książę Adam zamieniony w Bestię? Okazuje się, że przedstawiona tam biblioteka istnieje naprawdę! By zobaczyć ją na własne oczy, wystarczy wybrać się do Admont w Austrii.

Jesteśmy przekonani, że większość osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć raz w życiu oglądała bajkę "Piękna i Bestia". Prócz pięknej historii produkcja studia Walta Disneya ma do zaoferowania także zapierającą dech scenerię, która przykuwa wzrok i zapada w pamięć. Okazuje się, że twórcy czerpali inspirację z autentycznych budowli, a do przedstawienia czytelni w zamku księcia Adama zainspirowali się wnętrzem jednej z największych bibliotek świata.

Najpiękniejsza biblioteka w Admont. Poczujesz się tam jak w bajce

Austria to jeden z krajów przyciągających turystów z całego świata, w tym także z Polski, zwłaszcza narciarzy oraz osób udających się za granicę na krótkie wyjazdy typu city break, do czego zachęcają loty w okazjonalnych cenach oferowane przez tanie linie lotnicze. Wśród przyjezdnych, a zwłaszcza koneserów architektury oraz pięknych wnętrz na liście miejsc do odwiedzenia w tym kraju nie może zabraknąć biblioteki rodem z bajki, która mieści się w Opactwie Benedyktynów w austriackim Admont, niewielkiej miejscowości położonej w Styrii.

Pomieszczenie odkryte przez Bellę, w którym znajduje się niezwykła kolekcja woluminów od razu przypomina renesansową perełkę z Austrii. Imponujący księgozbiór powstał w XVIII wieku, a dokładnie ukończenie budowy datuje się na 1776 rok. Nie bez powodu uznaje się ją za jeden z najpiękniejszych budynków na świecie powstałych w stylu barokowym. Sama sala ma ponad 70 metrów długości, jest szeroka na więcej niż 14 metrów, natomiast jej sufit znajduje się ok. 12 metrów nad podłogą. Dominują tam głównie odcienie bieli, błękitu, złota i różu.

@shygizmo Walking into a fairytale. #Austria #visitaustria #admontabbeylibrary #admont #austria🇦🇹 #fairytale #disney #beautyandthebeast #library #Abbey ♬ Beauty and the Beast - Prologue - L'Orchestra Cinematique

Miłośnicy sztuki mogą nacieszyć oko licznymi iluzjonistycznymi freskami i rzeźbami. Jak mawiał Josef Huebner, który był odpowiedzialny za projekt biblioteki, "przestrzenie powinny być tak przejrzyste, jak nasze umysły".

Za freski znajdujące się na kopułach pod sufitem odpowiadał wówczas 80-letni Bartolomeo Altomonte. Na przedstawionych przez niego scenach można dopatrzyć się faz ludzkiego zrozumienia: myśli, mowy, nauki i sztuki, natomiast centralna kopuła to alegoria Boskiego Objawienia.

Raj dla pożeraczy książek

Na molach książkowych na pewno zrobi wrażenie wyposażenie biblioteki, bowiem znajduje się w niej blisko 200 tysięcy tomów. Benedyktyni, którzy byli jej właścicielami, zaczęli zbierać, konserwować, przepisywać i przechowywać książki od 1074 roku. Teraz zbiory znajdują się właśnie w tych niesamowitych wnętrzach.

Uważa się, że to największy zachowany księgozbiór klasztorny nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jednymi z wyjątkowych elementów kolekcji są niewątpliwie rękopisy powstałe nawet w VIII wieku i pierwsze powstałe druki do 1500 roku. Do ekspozycji wystawionych jest około 70 tys. ksiąg. To zbiory powstałe od XVI do XIX stulecia. Starsze i cenniejsze zabiory, jak choćby biblia z XI wieku znajdują się w zamknięciu.

Jeśli jeszcze nie macie planów na najbliższy urlop, zdecydowanie polecamy wybrać się właśnie w to miejsce. Bilet lotniczy z Polski do stolicy Austrii można upolować już od 66 zł w obie strony!

  1. "Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty

  2. Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?

  3. Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: lubimyczytac.pl; pomyslynawyprawy.pl