Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ostatnia szansa na zobaczenie monstrualnego grzyba. Osiąga wagę aż 50 kilogramów
Magda Antoł
Magda Antoł 25.08.2023 17:19

Ostatnia szansa na zobaczenie monstrualnego grzyba. Osiąga wagę aż 50 kilogramów

Flagowiec olbrzymi
Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

W centrum Wrocławia wyrósł prawdziwy olbrzym wśród grzybów. Według naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu to będzie ostatnia chwila na to, aby zobaczyć na żywo ten niezwykły okaz. Nienaturalnych rozmiarów grzyb może osiągnąć wagę aż 50 kilogramów.

Mowa tutaj o flagowcu olbrzymim, którego dość często można spotkać w parkach. Okaz we Wrocławiu jest szczególnie wyjątkowy ze względu na swoją wagę.

Czym jest flagowiec olbrzymi?

Flagowiec olbrzymi, nazywany również wachlarzowcem, to gatunek grzyba z rodziny wachlarzowcowatych. Jest to jeden z największych grzybów nadrzewnych. Pojedyncze okazy osiągają wagę do kilkunastu kilogramów. Natomiast pokaźny zbiór owocników przy jednym pniu może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Owocniki flagowca olbrzymiego osiągają średnicę 30-80 centymetrów. Góra kapelusza z początku przybiera żółtobrązowy kolor, a później kasztanowy.

50-kilogramowy grzyb w samym centrum Wrocławia

Jak podaje Gazeta Wrocławska, przy starym buku w Parku Szczytnickim we Wrocławiu wyrósł monstrualnych rozmiarów flagowiec olbrzymi. Może ważyć nawet 50 kilogramów.

“Osobiście tak dużego flagowca jeszcze nie widziałem. Grzyb pojawił się dwa tygodnie temu, a że bardzo szybko się rozrasta, dziś wygląda imponująco. Jest już dojrzały, za kilka dni zacznie się rozpadać” - wytłumaczył dr Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kiedyś grzyb znajdował się pod ochroną

Flagowiec olbrzymi zaliczany jest do pasożytów. Jednak do 2014 r. znajdował się na liście grzybów chronionych. Można go spotkać w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Afryce Północnej i Nowej Zelandii. Rośnie u podstawy różnych gatunków drzew liściastych, najczęściej przy martwych pniach. W naturalnych kompleksach leśnych spotykany jest wyjątkowo rzadko.