Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Odkryto, dlaczego na urlopie częściej boli głowa. Wcale nie chodzi o wizyty w barze
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 18.06.2024 13:46

Odkryto, dlaczego na urlopie częściej boli głowa. Wcale nie chodzi o wizyty w barze

Kobieta w kostiumie kąpielowym
Fot. pawel szvmanski/Unsplash

Miało być tak pięknie, a ciebie kolejny dzień boli głowa... Okazuje się, że jest naukowe wyjaśnienie, dlaczego tak wiele osób wakacje spędza pod znakiem migren i pulsowania w skroniach.
 

Zmiana pogody to ból głowy

Oczywiście – wakacje to dla licznej grupy okazja, żeby z większą częstotliwością odwiedzać bar i entuzjastycznie eksperymentować z trunkami, które istotnie wpływają na kondycję fizyczną. To jednak nie alkohol jest tutaj kluczowy. Badacze postanowili sprawdzić bardziej uniwersalną sytuację i wykluczyć używki, bo jak się okazuje – ból głowy na wakacjach to częsta dolegliwość. Skąd się bierze?

Przyjrzeli się temu naukowcy z University of Cincinnati College of Medicine, Icahn School of Medicine w Mount Sinai, Errex Inc i Teva Pharmaceuticals. Badacze sprawdzili, jaki jest związek między cieplejszym klimatem a występowaniem migreny. Jak powiedział Vincent Martin, lekarz i główny autor badania: "Zmiana pogody jest jednym z najczęstszych czynników wyzwalających migrenę".

Jest to tym bardziej odczuwalne, im większa różnica temperatur. Dlatego konsekwencją podróży z deszczowej Wielkiej Brytanii na słoneczną grecką wyspę może być pulsujący ból głowy.
 

Lek na migrenę "pogodową"?

Badanie powodów migreny związane jest z testami nowego leku, który może być nadzieją dla tych, którym mocne bóle głowy uniemożliwiają cieszenie się wakacjami. Sprawdzano, czy to, co działa na migrenę w codziennych warunkach, zadziała również w dolegliwościach spowodowanych wzrostem temperatury.

Fremanezumab (który od kilku lat sprzedawany jest pod inną nazwą) podaje się podskórnie. Stosuje się go w leczeniu migrenowego bólu głowy u osób dorosłych, które cierpią na napady migreny przynajmniej przez cztery dni w miesiącu.

Naukowcy porównali 71 030 zapisów w dziennikach 660 pacjentów z migreną z regionalnymi danymi o pogodzie i odkryli, że każdy wzrost temperatury o 10 stopni Fahrenheita (około 3,5 stopnia C) dziennie powodował 6-procentowy wzrost występowania jakiegokolwiek bólu głowy. Jednakże w okresach stosowania leku to powiązanie zanikało.

Czytaj więcej: Ludzie od setek lat przybywają, aby napić się wody z tego źródła. Zdrowie w polskim mieście odzyskiwały światowe sławy 
 

Pierwsze takie badanie

"To badanie jako pierwsze sugeruje, że specyficzne dla migreny terapie blokujące receptor CGRP [uważany za główny mediator reakcji bólowej – przyp. red.] mogą leczyć bóle głowy związane z pogodą” – mówi Fred Cohen, współautor badania i adiunkt medycyny w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku.

Vincent Martin, kierownik badania, dodaje, że jeśli wyniki zostaną potwierdzone w przyszłych testach, terapia lekowa może pomóc wielu osobom cierpiącym na migrenę wywołaną pogodą.

Warto podkreślić, że ból głowy może być również spowodowany niewłaściwym nawodnieniem. Badania przeprowadzone przez Baylor College of Medicine sugerują, że bóle głowy "z powodu upału", w rzeczywistości mogą wynikać z odwodnienia, które wywołuje zwężenie naczyń krwionośnych.

"Jeśli już masz skłonność do bólów głowy, takich jak migreny, odwodnienie może być czynnikiem wyzwalającym” – skomentowała profesor neurologii dr Doris Kung. I dodała, że picie dużej ilości wody, tym bardziej w ciepłe dni, może zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu, jeżeli jednak dolegliwości są powtarzające się i bardzo uciążliwe, lepiej zgłosić się do lekarza.

Źródło: ladbible.com