Ludzie od setek lat przybywają, aby napić się wody z tego źródła. Zdrowie w polskim mieście odzyskiwały światowe sławy
W Polsce znajdziemy wiele pięknych i zabytkowych uzdrowisk. Możemy nie tylko podjąć się w nich leczenia, ale też spędzić wolny weekend na zwiedzaniu obiektów bądź okolic. Jeśli nie macie planów w najbliższych dniach, to warto abyście jedno z uzdrowisk na Dolnym Śląsku.
Na Dolnym Śląsku znajduje się jedno z najstarszych uzdrowisk w kraju. Z jego usług korzystało wiele słynnych osób nie tylko z Polski, ale i ze zagranicy.
Uzdrowisko istnieje od wielu lat
Uzdrowisko znajduje się w Szczawno-Zdroju, niedaleko Wałbrzycha. Już w średniowieczu zwracano uwagę na korzystne dla człowieka działanie wód mineralnych znajdujących się na terenie miasta. Ale dopiero w 1601 r. został opisany ich skład. Natomiast prawdziwy rozwój uzdrowiska nastąpił w XIX w. za sprawą Jana Henryka VI Hochberga. Dzięki jego działaniom udało się stworzyć miejsce, do którego zjeżdżali kuracjusze z Polski i Europy. Wśród nich znalazły się sławne osobistości tj.: pisarze Zygmunt Krasiński, Jan Brzechwa i Joseph Conrad, a nawet brytyjski premier Winston Churchill. W 2009 r. uzdrowisko świętowało swoje setne urodziny.
Co można znaleźć w uzdrowisku?
Na terenie uzdrowiska znajdują się dom zdrojowy, pijalnia wód mineralnych oraz jedne z największych parków na Dolnym Śląsku, czyli Park Szwedzki i Zdrojowy, stylizowane na wzór angielski. Pierwszy budynek powstał na przełomie lat 1909-1910. W tamtym czasie uchodził za największy i najnowocześniejszy hotel na Śląsku. Znajduje się pomiędzy zabytkowymi parkami bogatymi w różnorodną roślinność. Z kolei drugi budynek istnieje od ok. 1820 r., w którym dawniej znajdowała się studnia. Obecnie pijalnia jest połączona z Halą Spacerową, a w niej znajdują się ujęcia leczniczych wód mineralnych tj.: “Dąbrówka”, “Marta” czy “Mieszko”. W recepcjach sanatorium można zakupić te wody w butelkach.
Co jeszcze można zwiedzić w Szczawno-Zdroju?
Oprócz pijalni i parków, miasto oferuje inne ciekawe atrakcje. W Parku Zdrojowym warto wypatrywać na skarpie wieży Anny, którą wzniesiono w 1818 r. Jest o tyle ciekawa, że przy niej odbywał się pogański kult wód leczniczych. W mieście natrafimy też na dom wczasowy w stylu szwajcarskim nazywanym kiedyś Dworem Idy. Obecnie jest to Dworzysko, gdzie w czasach zaborów Polacy odbywali spotkania towarzyskie. A jeśli jesteście miłośnikami sztuk teatralnych, to z pewnością skusi was istniejący od 1890 r. Teatr Zdrojowy. Jego sala widowiskowa jest urządzona w stylu rokokowym i do dzisiaj odbywają się tam różne spektakle, koncerty oraz występy kabaretowe.
Źródło: Szczawno-Jedlina.pl