Turysci.pl
Odessa byliście kiedyś

Fot. Wikimedia Дмитрий Ванькевич CC BY-SA 3.0

Byliście w Odessie? Ukraiński kurort przyciąga tłumy

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Odessa to jeden z najpopularniejszych kurortów na Ukrainie. Miasto położone nad Morzem Czarnym oferuje mnóstwo atrakcji zwiedzającym. To miejscowość bardzo zróżnicowana demograficznie – do dzisiaj mieszka tam wielu Polakó

Odessa to fantastyczny kierunek, w którym możemy wybrać się zarówno w sezonie letnim, jak i jesienią. Ukraiński kurort leżący nad Morzem Czarnym z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, którzy mogą cieszyć się urokami morza, zabytkami i różnorodną kulturą. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć go na własne oczy? Trzecie co do wielkości miasto na Ukrainie robi imponujące wrażenie.

Po Kijowie i Charkowie Odessa jest największym miastem na Ukrainie. W kurorcie położonym nad Morzem Czarnym oficjalnie mieszka ponad milion osób. Chociaż miast jest jeszcze bardzo młode, bo ma zaledwie niecałe 200 lat, to z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród podróżnych z całego świata. W tej miejscowości od zawsze przecinało się wiele kultur, religii i narodów.

Odessa to przepiękne miejsce na Ukrainie. Kurort położony nad Morzem Czarnym potrafi oczarować

Odessa nigdy nie była zamieszkiwana tylko przez Ukraińców. Zgodnie z prowadzonymi statystykami od lat 1897 na terenie kurortu mieszkała znaczna część Rosjan, Żydów oraz Polaków. Historia miasta łączy też się z naszymi narodowymi wybitnymi postaciami. To właśnie tutaj mieszkał Adam Mickiewicz, który podczas zesłania napisał słynne „Sonety krymskie” oraz „Sonety odeskie”. Jego obecność zastała upamiętniona pomnikiem, który stanął w 2004 roku.

Ukraińskie miasto to nie tylko piaszczyste plaże nad Morzem Czarnym. Kurort oferuje również wiele pięknych zabytków, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Do najsłynniejszych należą Filharmonia Miejska, Odeskie katakumby, Teatr Opery i Baletu, Schody Potiomkinowski, Uniwersytet Odeski czy też Dworzec główny. Każdy z tych budynków charakteryzuje się niesamowitym stylem architektonicznym.

Odessa jest szczególnym punktem na turystycznej mapie Ukrainy. Miasto robi ogromne wrażenie na podróżnych przybywających z całego świata. Do symboli kurortu można zaliczyć słynne Schody Potiomkinowskie. To właśnie ten obiekt znalazł się w centrum sławnego filmu wybitnego rosyjskiego reżysera Siergieja Eisensteina. Film nakręcono w 1925 roku. „Pancernik Potiomkin” przedstawia historię rewolucji rosyjskiej z 1905 roku. Główne sceny dzieją się właśnie na na tych schodach.

Co ciekawe, schody kilka razy zmieniały nazwy. Można znać je jako Schody GIgantyczne czy też Schody Przymorskie. Swoją obecną nazwę otrzymały w 1955 roku. Mieliście kiedyś okazję zwiedzać Odessę? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem i opowiedzcie o swoich najlepszych wspomnieniach. W innym z naszych tekstów pisaliśmy również o danych dotyczących hotelarstwa, które wyciekły do sieci.

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >