Do 7 lutego zakaz wychodzenia z domu na Słowacji. Odradzamy wyjazdy
Słowacja przedłuża obostrzenia i wprowadza testy na koronawirusa. Zakaz opuszczania domów będzie obowiązywał zarówno osoby z pozytywnym wynikiem badania, jak i te, które nie poddadzą się testom. Mieszkańcy nie będą mogli wychodzić do pracy. W przypadku osób między 15 a 65 rokiem życia niemożliwe będzie nawet wyjście na spacer. Kolejne obostrzenia utrudnią poruszanie się nawet osobom, które chciałby odwiedzić sąsiada Polski.
W związku z decyzją rządu obostrzenia na Słowacji będą obowiązywały aż do 7 lutego. Mieszkańcy będą mogli opuszczać domy jedynie w celu zrobienia niezbędnych zakupów oraz wizyt w aptece i u lekarza. Prawo odprowadzania dzieci do szkoły będzie miał jeden z rodziców. Słowacja w ten sposób chce zatrzymać transmisję SARS-CoV-2. Dlatego wszyscy, którzy planują wyjazd na Słowacje muszą wziąć pod uwagę sytuację związaną z obostrzeniami za polską granicą.
Słowacja przedłuża obostrzenia do 7 lutego. Szereg surowych restrykcji
Zdecydowano, że przedłużone obostrzenia będą zmieniały się w zależności od regionów. Dlatego przed wyjazdem na Słowację, każdy turysta powinien dokładnie zapoznać się z sytuacją epidemiologiczną w regionie, do którego się wybiera. W tych najbardziej dotkniętych epidemią służby będą powtarzały testy na koronawirusa. Po uzyskaniu wyników kraj ma zostać podzielony na 36 powiatów, w których restrykcje będą lżejsze.
Rząd chce, by w regionach, w których wyniki będą dobre, życie stopniowo wracało do normy, co potwierdził minister zdrowia Marek Krajczi. Pozostałe 37 powiatów, w których wyniki nie będą zadowalające, nadal będą testowane, dopóki liczba osób zarażonych nie zacznie spadać.
By usprawnić przeprowadzanie badań, minister zdrowia zwrócił się z prośbą o pomoc w testowaniu do samorządów, obiecując refundację kosztów. Zdaniem Marka Krajcziego Słowacja posiada wystarczającą ilość próbek, by możliwe było przeprowadzanie szerokich testów przesiewowych. Jest to z pewnością bardzo dobra decyzja dla podróżnych, którzy chcieliby zdecydować się na wyjazd na Słowację, bowiem po zniesieniu wszelkich obostrzeń, sąsiad Polski będzie z pewnością bardzo bezpiecznym miejscem na wypoczynek.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez premiera Igora Matovicz przeprowadzenie testów przesiewowych poparł niemal cały gabinet. Wyjątkami byli wicepremier oraz minister inwestycji i rozwoju regionalnego Veronika Remiszova z partii Za Ludzi.
Przez większość czasu przeciwko przeprowadzaniu ogólnokrajowych testów była druga partia koalicji, Wolność i Solidarność (SaS). Ze słów Igora Matovicza wynika jednak, że jej ministrowie tym razem poparli pomysł szerokiego badania.
Na Słowacji przeprowadzono już masowe testy. Badania odbyły się na przełomie października i listopada 2020 roku. Przez długi czas kraj naszych sąsiadów uważano za idealny przykład tego, jak należy radzić sobie z epidemią, nie ograniczając tak wielu branż – zwłaszcza turystycznych.
Obostrzenia w całej Europie
Obecnie w związku z trzecią falą zarażeń, której skutki zaobserwowano już w wielu krajach, aż 13 państw europejskich podtrzymuje lub wprowadza godzinę policyjną. We Francji zakaz wychodzenia z domu trwa aż przez 12 godziny.
Niedawno Włochy potwierdziły, że stan wyjątkowy na terenie kraju będzie obowiązywał aż do kwietnia. Pojawia się coraz więcej sygnałów, które wskazują na to, że podróżowanie po Europie może być znacznie utrudnione aż do wiosny.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o przedłużaniu obostrzeń w całej Europie. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Do Rzeczy