Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Godzina policyjna w Europie. Wiemy, gdzie obowiązuje zakaz wychodzenia
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 18.01.2021 07:00

Godzina policyjna w Europie. Wiemy, gdzie obowiązuje zakaz wychodzenia

godzina policyjna gdzie zakaz
Fot. Pexels.com @Life Matters (zdjęcie ilustracyjne)

Godzina policyjna to obostrzenie, które wywołało wiele kontrowersji w całej Europie. W niektórych regionach mieszkańcom bardzo nie spodobało się to ograniczenie. Wystarczyło wspomnieć o tego typu obostrzeniu w Polsce w związku Sylwestrem, by ruszyła fala sprzeciwów. Obecnie jednak restrykcje dotyczące przemieszczania się po pewnej godzinie obowiązują już w 13 krajach europejskich.

Godzina policyjna obowiązuje już między innymi w Niemczech i we Włoszech, ale te surowe restrykcje pojawiaj się już także we wschodniej części Europy, co widać po takich krajach jak Słowenia czy Rumunia. Władze wielu państw sięga po drastyczne ograniczenia, by nie dopuścić do eskalacji trzeciej fali zarażeń SARS-CoV-2.

Godzina policyjna już w 13 krajach europejskich. We Francji trwa aż 12 godzin

Chociaż kilka miesięcy temu mogło się to wydawać niemożliwe, obecnie aż w 13 krajach europejskich obowiązuje godzina policyjna. To obostrzenie, które szczególnie może utrudniać przemieszczanie się, dlatego przedstawiamy listę państw oraz szczegóły dotyczące restrykcji.

W Belgii godzina policyjna już obowiązuje. Wytyczne różnią się nieco w zależności od regionów – we Flandrii zakaz przemieszczania się jest od północy do 5:00, natomiast w Walonii od godziny 22:00 do 6:00.

Godzina policyjna została wprowadzona także na Cyprze. Tam obowiązuje od godziny 21:00 do 5:00. Natomiast we Francji nie można opuszczać mieszkań (chyba, że w wyjątkowych okolicznościach) aż przez 12 godzin – od 18:00 do 6:00.

W Grecji godzina policyjna obowiązuje od 21:00 do 5:00. Nieco inna sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie zakaz przemieszczania obowiązuje w większości kraju, ale może różnić się w zależności od regionów. Godzina policyjna zaczyna się między 22:00 a północą, natomiast kończy się między 5:00 a 7:00.

We Włoszech godzina policyjna zaczyna się o 22:00, a kończy się o 5:00. Obostrzenia w przemieszczaniu się wprowadzono także na terenie Niemiec, jednak tylko w niektórych landach. W Bawarii obowiązuje od 21:00 do 5:00.

Mieszkańcy Luksemburgu nie mogą opuszczać domów po godzinie 23:00. Godzina policyjna kończy się tu o 6:00. Obostrzenia pojawiają się też we wschodniej części Europy – także wśród sąsiadów Polski.

Godzina policyjna także wśród sąsiadów Polski

Godzina policyjna obowiązuje już w Czechach i trwa od 21:00 do 5:00 rano. Coraz więcej państw leżących niedaleko Polski decyduje się na wprowadzenie tych surowych restrykcji. Częściowo obostrzenia ogłoszono też na Łotwie, gdzie zakaz przemieszczania się obowiązuje od piątku wieczorem do niedzieli rano w godzinach 22:00-5:00.

Godzinę policyjną ogłoszono również w Słowenii, gdzie nie można opuszczać domów od 21:00 do 6:00. Natomiast na Węgrzech restrykcje obowiązują od 20:00 do 5:00. Choć nie we wszystkich krajach wprowadzono zakaz wychodzenia z mieszkań, to w wielu regionach panuje reżim sanitarny podobny do tego w Polsce.

Sytuacja w Portugalii, Słowacji, na Litwie, w Holandii, Irlandii, Chorwacji czy w Austrii jest bardzo zbliżona do tej, która obecnie jest w naszym kraju. Lockdownu ani godziny policyjnej nie wprowadzono już tylko w Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji i na Malcie.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jak w najbliższym czasie zmieniają się obostrzenia w europejskich krajach. Niektórzy już zapowiedzieli obostrzenia aż do kwietnia. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet.pl