Turysci.pl
cemetery-gc36dae990 1280

fot. Pixabay/ kropekk_pl

Nowe ustalenia po tragedii na Gerlachu. Ratownicy wyjaśniają okoliczności wypadku

11 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Ratownicy słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS - Horska Zachranna Slużba), w poniedziałek przeanalizowali wypadek z udziałem Polaków. Ich rodziny natomiast apelują o uszanowanie żałoby.

Według wstępnych ustaleń słowackich ratowników polscy turyści, którzy zginęli w słowackich Tatrach, wybrali niewłaściwą, letnią drogę wspinaczkową na Gerlach. Ponadto byli związani jedną liną, a przewodnik nie miał stosownych kwalifikacji i posiadał nieodpowiednie raki.

jezioro 1

Mężczyzna wszedł na zamarznięte jezioro w Giżycku. Załamał się pod nim lód

CZYTAJ DALEJ

Słowaccy ratownicy analizują wypadek w Tatrach

- Z niewiadomych przyczyn Polacy wybrali trasę przez tzw. Wielicką Próbę, która służy jako letnia trasa wspinaczkowa na Gerlach. Zimową porą ta trasa nie jest wybierana ze względu na niebezpieczeństwo upadku w czasie przemierzania stromych pól śnieżnych i płyt skalnych oraz słabą możliwość zabezpieczenia, zwłaszcza gdy zespół wspinaczy spięty jest jedną liną - czytamy w komunikacie HZS.

Trójka Polaków wspięła się na Przełączkę nad Kotłem, położoną na wysokości 2440 m n.p.m. Następnie po około 50 metrach trawersu na filarze skalnym ich ślad się urwał. Według ratowników Polacy spadli do żlebu i zatrzymali się około 300 metrów niżej, w tak zwanym Gerlachowskim Kotle.

Ratownicy ustalili również, że grupa była związana jedną liną w odstępach około 7 metrów. Wyposażeni byli w standardowy zimowy sprzęt wspinaczkowy, jednak przewodnik miał na sobie nieodpowiednie, jak na takie warunki, raki.

Jeden z mężczyzn posiadał uprawnienia przewodnika górskiego UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations). Warto podkreślić jednak, że nie upoważniają one do prowadzenia turystów w tereny wspinaczkowe, w tym na Gerlach.

- Możemy założyć, że doszło do poślizgnięcia się jednego lub kilku członków wyprawy i upadku. Wybrana technika linowa w tym terenie prawdopodobnie uniemożliwiła uniknięcie ewentualnego potknięcia późniejszego i upadku całej trójki - napisali w komunikacie słowaccy ratownicy.

Rodzina prosi o uszanowanie żałoby

Tragedia spowodowała duże poruszenie w mediach, a także wzmożoną dyskusję na temat przygotowania Polaków do tak trudnej drogi. W związku z tym córka jednej z ofiar opublikowała apel z prośbą o uszanowanie żałoby.

- Dla wielu osób wydarzenie spod góry Gerlach jest chwilową sensacją, w momencie kiedy nam zawalił się świat. Przede mną, moją rodziną, jak i najbliższych Adama i Michała najprawdopodobniej najcięższy czas w życiu, na który nigdy nie byliśmy przygotowani - czytamy w oświadczeniu.

- Tymczasem w mediach społecznościowych czy też na portalach informacyjnych panuje chaos, nierzadko hejt kierowany w stronę naszych bliskich. To nie czas i miejsce na wylewanie ludzkich frustracji - dodaje.

W dalszej części oświadczenia kobieta podziękowała za wszystkie wysyłane słowa wsparcia i otuchy i poprosiła o modlitwę za Olka, Adama i Michała, oraz o to, aby rodziny mogły w spokoju przeżyć żałobę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24, Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >