Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Nowa trasa rusza już za chwilę. Regiojet zaskoczył polskich turystów
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 22.03.2024 19:23

Nowa trasa rusza już za chwilę. Regiojet zaskoczył polskich turystów

Pociąg
Fot. BalkansCat/Shutterstock

Zamiast połączenia z Polski do Chorwacji, czeski przewoźnik postawił na naszych wschodnich sąsiadów. Od 27 marca ruszy nowe połączenie kolejowe z Pragi.

Regiojet zupełnie zawiesił trasę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów z Polski. Teraz "żółte strzały" pojadą do miejscowości Czop. Połączenia między Czechami, a Ukrainą będą dostępne codziennie. 

Nowe połączenie kolejowe od Regiojet. Koniec z pociągami do Chorwacji

Czeski przewoźnik Regiojet rozszerza swoją działalność na kolejny rynek. Tym razem koncentruje się na rozwijaniu połączeń z Ukrainą. Charakterystyczne żółte wagony pojawiły się w tym kraju już pod koniec lutego, kiedy to rozpoczęto testy przyszłego, regularnego połączenia. Przeprowadzono badanie, jak przebiega proces kontroli pasażerów na granicy w trakcie podróży na tej trasie.

Na początku pociągi kursowały jedynie do słowackich Koszyc. Po zakończonych testach, od 27 marca nowe połączenie będzie się rozciągać aż do stolicy Czech. Jednakże trasa pociągów między Ukrainą, Słowacją a Pragą będzie omijać nasz kraj. Dla pasażerów z Polski pozostanie możliwość podróży z Pragi do Przemyśla, skąd będą mogli przesiąść się do pociągów kierujących się dalej na wschód.

Zaskoczenie dla polskich turystów. Pociągi pojadą z Pragi do Czopu

Nowa trasa kolejowa będzie obsługiwana w nocy. Wyjazd z Pragi planuje się na godzinę 21:52 (przyjazd do Czopu o 10:35 kolejnego dnia), a powrót z Ukrainy do Czech na 17:35 (pociąg dojedzie do Pragi o 5:46). Pociągi będą jeździć na tej trasie codziennie, także w weekendy i święta, oferując pasażerom wygodne wagony z możliwością leżenia.

“Rozwój sieci napędza gospodarki obu krajów, wzmacnia nasze partnerstwo, łączy rodziny i przyjaciół. Dziękujemy wszystkim czeskim przyjaciołom Ukrainy i naszym partnerom z Regiojet. Koleje Ukraińskie zmieniają stację Czop w czynny węzeł pasażerski do komunikacji międzynarodowej” - powiedział wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow podczas ogłoszenia otwarcia nowej trasy.

Czeski przewoźnik zawiezie nas do bałkańskiego raju

Od kilku lat mówi się o bezpośrednim pociągu z Krakowa do ukochanej przez Polaków Chorwacji. Teraz istnieje szansa, że ta upragniona trasa zostanie włączona do oferty PKP Intercity. W 2020 roku RegioJet wprowadził połączenie kolejowe z Pragi do Chorwacji, które okazało się hitem nie tylko wśród Czechów, ale również Polaków.

W efekcie czeski przewoźnik postanowił, że pociąg do Chorwacji będzie kursował także z Polski. Urząd Transportu Kolejowego przyznał RegioJetowi dostęp do odcinka trasy na terenie Polski, a zgodę wydano na ponad cztery lata - od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r. Mimo to, wciąż brakuje tego pociągu w rozkładach, na który czekało wielu turystów z naszego kraju.

Zobacz też: Ci seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Przepisy stawiają sprawę jasno