Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Pociągiem z Polski do bałkańskiego raju. Bilety znikną w mgnieniu oka
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 02.03.2024 19:26

Pociągiem z Polski do bałkańskiego raju. Bilety znikną w mgnieniu oka

Plaża w Chorwacji
Fot. shutterstock/Massimo Parisi

Ten kierunek jest jednym z ulubionych jeśli chodzi o destynację, którą wybierają Polacy na wakacje. Pogłoski na temat bezpośredniego pociągu na bałkany krążą już od lat.

Krakowscy radni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Czeski przewoźnik RegioJet ogłosił wstępny rozkład jazdy pociągów z Krakowa do Chorwacji.

Bezpośredni pociąg do Chorwacji

Od kilku lat mówi się o bezpośrednim pociągu z Krakowa do ukochanej przez Polaków Chorwacji. Czeski przewoźnik RegioJet planował uruchomić to połączenie, ale niestety nie udało się to do tej pory. Teraz istnieje szansa, że ta upragniona trasa zostanie włączona do oferty PKP Intercity. W 2020 roku RegioJet wprowadził połączenie kolejowe z Pragi do Chorwacji, które okazało się hitem nie tylko wśród Czechów, ale również Polaków.

W efekcie czeski przewoźnik postanowił, że pociąg do Chorwacji będzie kursował także z Polski. Urząd Transportu Kolejowego przyznał RegioJetowi dostęp do odcinka trasy na terenie Polski, a zgodę wydano na ponad cztery lata - od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r. Mimo to, wciąż brakuje tego pociągu w rozkładach, na który czekało wielu turystów z naszego kraju. 

Czy jest szansa na bezpośredni pociąg do Chorwacji?

Temat jednak jest wciąż żywy. Sprawą zajęli się krakowscy radni, którzy wystąpili z projektem rezolucji w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Krakowa do Chorwacji. Został on skierowany do ministra infrastruktury i do PKP Intercity.

Czytaj więcej: Seniorzy dostaną aż trzy emerytury. Wszystko przez Wielkanoc

“Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu” - czytamy w projekcie.

Apelacje odnośnie bezpośredniego połączenia do Chorwacji

Radni podkreślają, że choć istnieje duże zainteresowanie podróżami do Perły Adriatyku, brak bezpośredniego połączenia kolejowego z tą częścią Europy stanowi wyzwanie. Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, który jest inicjatorem uruchomienia bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji, otrzymuje liczne zapytania i apelacje dotyczące tego połączenia. W nadchodzących wakacjach pojawi się jednak nowa możliwość: czeski przewoźnik RegioJet ogłosił wstępny rozkład jazdy pociągów z Krakowa do Rijeki i Splitu. Pociągi będą kursować trzy razy w tygodniu, umożliwiając podróż do Chorwacji koleją bez konieczności przesiadek w innych miastach.


“Uruchomienie bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji ułatwi wyjazdy osobom starszym, pozwoli na komfortowe podróżowanie, szczególnie rodzin z małymi dziećmi, nocą, umożliwi przewóz większych bagaży oraz znacznie obniży koszty transportu w stosunku do podróży samochodem czy autokarem. Jednocześnie nowa, kolejowa oferta przewozowa, poza ułatwieniem i podniesieniem komfortu podróżowania do Chorwacji, stanowiłaby również atrakcyjną, turystyczną i biznesową ofertę Krakowa dla mieszkańców, tak przyjaznej dla Polaków, Chorwacji” - podkreślają radni.

Źródło: Kraków.pl