Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowa atrakcja pod Tatrami już w ten weekend. Tego w Zakopanem jeszcze nie było
Natalia Księżak
Natalia Księżak 17.05.2024 13:58

Nowa atrakcja pod Tatrami już w ten weekend. Tego w Zakopanem jeszcze nie było

zakopane
fot. EAST NEWS

To jedna z tych atrakcji, której miłośnicy Tatr i przyrody nie będą mogli pominąć. Tatrzański Park Narodowy otwiera drzwi do miejsca, które “opowiada fascynującą opowieść o historii powstawania Tatr(…) Opisane, zbadane, a mimo to wciąż tajemnicze. Czy można opowiedzieć ich historię na nowo"?

TPN zaprasza zarówno młodszych, jak i starszych turystów już 18 maja. Ma też wyjątkową niespodziankę…

Nowa atrakcja w pod Tatrami

Tatry. Opisane, zbadane, a mimo to wciąż tajemnicze. Czy można opowiedzieć ich historię na nowo? Spojrzeć na nie tak, by zobaczyć niewidoczne? “ Przekonajcie się sami” - zachęca turystów Tatrzański Park Narodowy. 

Już w ten weekend czeka na turystów siedem sal wypełnionych unikalnymi i zaskakującymi zbiorami oraz interaktywnymi instalacjami. Miejsce “opowiada fascynującą opowieść o historii powstawania Tatr, a z nią o dziejach naszej planety i nas samych – spadkobiercach milionów lat ewolucji. Zwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska między innymi naturalnej wielkości dinozaura czy niedźwiedzia jaskiniowego!” 

Muzea w Zakopanem. Otwierają się drzwi Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia

Już w sobotę 18 maja otwierają się drzwi Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia. “Nasze nowe centrum edukacyjne znajduje się w całości pod ziemią przy wylocie Doliny Kościeliskiej - wykorzystując zaskakujące rozwiązania architektoniczne i  przemyślaną narrację - odsłoni tajemnice Tatr…” - wspomina w komunikacie TPN. 

TAPZ znajduje się przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Tuż obok jest przystanek komunikacji publicznej (Kościelisko Kiry) oraz parkingi. W maju TAPZ będzie otwarty od wtorku do niedzieli od godziny 9 do 17 (ostatnie wejście o 15). Od czerwca do września będzie dostępny dla zwiedzających dłużej, od godziny 8 do 18. Na start władze instytucji przygotowały również niespodziankę…

Czytaj więcej: Nowa atrakcja za miliony. Tę zapomnianą miejscowość na Mazurach znów odwiedzą tłumy
 

Wstęp oraz ceny biletów do nowej atrakcji TPN

W związku z ogólnopolską akcją Noc Muzeów, w sobotę wieczorem wstęp do Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia jest darmowy.

Czytaj więcej:  Noc Muzeów już w ten weekend. Darmowe zwiedzanie w całej Polsce

Bilety w ciągu najbliższych dni będzie można kupić przez Internet na stronie tpn.gov.pl oraz na miejscu. Zwiedzanie odbywa się w grupach pod opieką edukatora i trwa ok. 90 minut. Archiwum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oferuje przestrzenie i ekspozycje, umożliwiające komfortowe zwiedzanie każdemu.  

Ceny biletów:
▪️ bilet normalny: 40 zł
▪️ bilet ulgowy: 30 zł
▪️ bilet grupowy: 25 zł/osoba (grupa minimum 15 osób)
▪️ bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 20 zł/osoba