Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Noc Muzeów już w ten weekend. Darmowe zwiedzanie w całej Polsce
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 17.05.2024 08:07

Noc Muzeów już w ten weekend. Darmowe zwiedzanie w całej Polsce

Noc Muzeów w Warszawie
Fot. Pawel Wodzynski / East News

Wizyty w instytucjach kultury potrafią zostawić sporą lukę w domowym budżecie. Na szczęście są wydarzenia, podczas których polskie placówki otwierają swoje drzwi i zapraszają do zwiedzania zupełnie za darmo. Tak będzie w ten weekend, gdy odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów, czyli wydarzenia, którego nie trzeba przedstawiać miłośnikom sztuki oraz historii.

Kiedy odbędzie się Noc Muzeów?

Wydarzenie od momentu powstania na początku XXI wieku jest nieodłącznie związane z Międzynarodowym Dniem Muzeów, który przypada na 18 maja. Z tego powodu większość instytucji w Polsce udostępnia za darmo swoje zbiory właśnie w nocy z 18 na 19 maja.

Trzeba pamiętać, że ostateczny termin wydarzenia może się różnić w poszczególnych miejscach. Organizatorami Nocy Muzeów są z reguły władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich miast i to do nich należy ostateczna decyzja. Dobrym przykładem na potwierdzenie tych słów jest Kraków, który tradycyjnie już zaprosi zwiedzających na Noc Muzeów dzień wcześniej, niż większość polskich miast. Tam darmowe zwiedzanie rozpocznie się wieczorem 17 maja i potrwa do późnych godzin nocnych. 

Gdzie odbywa się Noc Muzeów?

Trudno w zwięzły sposób podsumować program wydarzenia odbywającego się w kilkudziesięciu miastach. Wszystko z powodu liczby muzeów, zamków i innych historycznych obiektów, które zapraszają zwiedzających do darmowej wizyty. Takich placówek w całym kraju jest tysiące.

Wystarczy wspomnieć, że Noc Muzeów nie odbywa się jedynie w miastach silnie kojarzących się z muzeami, jak Kraków, Warszawa, Wrocław, czy Gdańsk. Wydarzenie gości również w mniejszych i mniej oczywistych miejscowościach jak Elbląg, Bytom, Radom, czy Suwałki. Najlepiej sprawdzić na stronie miejskiej, czy w Waszym pobliżu nie odbywa się Noc Muzeów lub wybrać konkretne miasto w Polsce i wybrać się tam na wycieczkę. 

Polacy kochają Noc Muzeów

Warto przygotować sobie wcześniej konkretny harmonogram zwiedzania, dzięki któremu uda nam się odwiedzić jak największą liczbę placówek. Pamiętajmy, że wizyty w muzeach są oczywiście darmowe, ale w niektórych wymagane jest wcześniejsze pobranie bezpłatnej rezerwacji.

Plany mogą pokrzyżować tłumy turystów, przez które czasami musimy przygotować się na odstanie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu, minut w sporych kolejkach. Tak jest zwłaszcza w dużych miastach. W samym Krakowie w ubiegłym roku w Nocy Muzeów wzięło udział około 100 tysięcy osób. 

Czytaj więcej: Nowa atrakcja za miliony. Tę zapomnianą miejscowość na Mazurach znów odwiedzą tłumy