Niezwykłe odkrycie w okolicach Lublina. Archeolodzy przecierali oczy ze zdumienia
Na terenie Polski wciąż znajdowane są zabytki archeologiczne. Tym razem na terenie powiatu biłgorajskiego pasjonaci historii natrafili na bardzo cenne okazy.
Przedmioty zostały odkryte w trakcie poszukiwań przy użyciu specjalnych wykrywaczy.
Archeolodzy dokonali czegoś niezwykłego
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że w powiecie biłgorajskim ponownie znaleziono bardzo wartościowe i rzadko spotykanie zabytki archeologiczne.
-Tym razem to Janusz Szabat i Piotr Magoch z “Grupy Eksploratorzy” przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym, podczas prowadzenia poszukiwań na gruntach miejscowości Księżpol, realizowanych na podstawie pozwolenia konserwatorskiego, dokonali odkrycia bardzo wartościowego pod względem naukowym i rzadko spotykanego zespołu zabytków archeologicznych, który można datować na późny okres rzymski oraz koniec późnego średniowiecza lub początek okresu nowożytnego - mówi dr. Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Odkryto cenne znaleziska archeologiczne
Wśród znalezionych przedmiot znalazło się m.in.: paciorka z brązu, fragment denara ze srebra, fragment denara Faustyny II ze srebra, kabłąka fibuli z brązu, fragment ozdobnej szpili lub stylusa.
Oprócz tego do zespołu znalezisk, które datuje się na koniec późnego średniowiecza lub początek okresu nowożytnego dr. Tomasz Dzieńkowski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie zaliczył również: nóż żelazny, pierścień z brązu ze znakiem solarnym na tarczy, tarczę pierścienia z brązu, ozdobną aplikację z brązu i żelazne narzędzie typu przecinak.
Zabezpieczono wszystkie znalezione przedmioty
Jak podaje portal lublin112.pl, wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone i przekazane archeologowi z WUOZ Lublin Delegatura w Zamościu. - W wyniku dokonanych oględzin tego miejsca potwierdzono na powierzchni pola obecność fragmentów ceramiki naczyniowej datowanych na późne średniowiecze i okres nowożytny. Dokonano ewidencji nowego stanowiska archeologicznego (...) - wyjaśnia dr. Dariusz Kopciowski.
Wszystkie cenne przedmioty zostaną niebawem przekazane do Muzeum w Biłgoraju. Jak stwierdza doktor, “odkrycie kolejnych zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo w różnych okresach pradziejów i średniowiecza” - dodaje.