Turysci.pl Polska Niezwykłe odkrycie w najsłynniejszej polskiej jaskini. A to nie koniec
Fot. Facebook/Jaskinia Raj

Niezwykłe odkrycie w najsłynniejszej polskiej jaskini. A to nie koniec

9 lutego 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Polskie góry to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, zwłaszcza zimą. Jednak w najbliższym czasie warto będzie zajrzeć do Chęcin. To właśnie tam znajduje się najsłynniejsza polska jaskinia - Jaskinia Raj. Na początku lutego dokonano w niej niezwykłego odkrycia.

Jaskinię raj rocznie odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Jednak na tych, którzy zdecydują się tam zajrzeć w najbliższych dniach, czeka niesamowita atrakcja. Na ich oczach może bowiem dojść do przełomowego odkrycia!

Dodatkowa atrakcja w Jaskini Raj

Odwiedzający Jaskinię Raj, mogą się spodziewać niezwykłej atrakcji. Przy samym wejściu można podziwiać prace zespołu badawczego pod przewodnictwem dr hab. Małgorzaty Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ekipa prowadzi prace wykopaliskowe. W dniach 4️ do 10 lutego realizowany będzie ich pierwszy etap.

To wydarzenie jest szczególne, gdyż badacze wrócili do Jaskini Raj po 60 latach od pierwszych prac archeologicznych. Badania miały miejsce tuż po jej odkryciu. Teraz nadarzyła się niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć archeologów w akcji, odkrywających tajemnice tego fascynującego miejsca.

Archeolodzy z jasnym celem w Jaskini Raj

"Wróciliśmy tu po to, by sprawdzić, jak możemy datować ślady bytności w tym miejscu neandertalczyka. Z pierwszych badań wiemy, że był tu przynajmniej 2 razy w różnych okresach – raz w cieplejszym i raz w chłodniejszym. W latach 60. nie było możliwości, by określić, jak stare są to osady. Teraz chcemy pobrać próbki i je dokładniej wydatować"  – mówi dr Małgorzata Kot. Celem archeologów jest również zrekonstruowanie zmian klimatycznych, jakie występowały w okresie, gdy neandertalczyk zamieszkiwał to miejsce.

Od niedzieli 4 lutego badacze dotarli już do warstw, w których znaleźli różnorodne kości zwierząt, w tym lwa jaskiniowego, nosorożca włochatego, mamuta, konia, niedźwiedzia jaskiniowego oraz poroża reniferów. Prace będą kontynuowane do soboty 10 lutego. Badania o większym zakresie rozpoczną się w lipcu.

Gdzie znajduje się Jaskinia Raj i jak ją zwiedzić?

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich i jednocześnie jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Zachwyca bogactwem i różnorodnością formacji kalcytowych, takich jak skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Od roku 1972 jaskinia jest udostępniana dla turystów wyłącznie pod opieką przewodnika. Jej zwiedzanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności, co dodatkowo zachęca podróżnych. Trasa jest oświetlona i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.

Żeby dotrzeć na miejsce, trzeba ruszyć czerwonym szlakiem z Chęcin. Cała trasa wewnątrz jaskini ma ok. 180 metrów. W trakcie zwiedzenia turyści zwiedzą kilka komór i dowiedzą się m.in., jak wyglądało życie neandertalczyków, którzy zamieszkiwali jaskinię ok. 50 tys. lat temu.

Źródło: Facebook, jaskiniaraj.pl

Polacy nie wyobrażają sobie bez tego wakacji. Rajska wyspa ma problem
Utrudnienia dla 100 tys. pasażerów. Strajk paraliżuje lotniska
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy