Niemieccy turyści wydali w Polsce 1,7 miliarda euro tylko w zeszłym roku. Mówią, że u nas taniej
- Turystyka w Polsce wraca do poziomu sprzed pandemii - ogłasza szef Polskiego Biura Turystycznego w Niemczech. W minionym roku nasz kraj odwiedziło 2,8 mln. wczasowiczów z Niemiec. Czego u nas szukają?
Prawie 3 mln Niemców zwiedzało Polskę w zeszłym roku
Polska zajmuje ósme miejsce na liście najpopularniejszych wśród Niemców kierunków zagranicznych podróży, zaraz za Holandią i tuż za Francją. Tak wynika z danych Holiday and Travel Research Group (FUR).
Przytacza je Konrad Guldon, szef Polskiego Biura Turystycznego w Niemczech.
- W 2022 r. w Polsce było około 2,8 mln wczasowiczów z Niemiec, to prawie 47 proc. więcej niż w 2021 r. i podobnie jak w 2019 r., czyli przed pandemią koronawirusa.
- W 2022 r. około 1,9 mln Niemców wybrało Polskę jako cel wakacyjnego wyjazdu trwającego co najmniej pięć dni. To o prawie 27 proc. więcej niż rok wcześniej.
- Liczba krótkich podróży trwających od dwóch do czterech dni wzrosła ponad dwukrotnie z 400 tys. do 890 tys. w 2022 r.
- W sumie niemieccy goście wydali w Polsce około 1,7 mld euro, co oznacza wzrost o 100 mln. w porównaniu z 2019 rokiem.
Niemieccy turyści doceniają w Polsce stosunek jakości do ceny
Choć w związku z wojną w Ukrainie i szalejącą inflacją ceny w Polsce rosną, Niemieckich turystów to nie zniechęca. Mają inne punkty odniesienia niż Polacy.
- W porównaniu z wieloma innymi destynacjami turystycznymi, nadal oferujemy bardzo dobry stosunek jakości do ceny - mówi Guldon o Polsce.
To, co wciąż kuleje po pandemicznym kryzysie w turystyce, to wycieczki autokarowe, które lubią Niemcy. Guldon prognozuje, że niebawem znów staną się popularne.
Po co Niemcy przyjeżdżają na wakacje do Polski?
Niemcy doceniaj stosunkowo nowe i atrakcyjne polskie hotele i pensjonaty oraz przebudowywane drogi.
- Nowa autostrada A2 została niedawno ukończona jako sprawne połączenie północ-południe - zauważa Guldon.
Atrakcyjność Polski w oczach Niemców podniosą planowane inwestycje: przekop Mierzei Wiślanej, który umożliwia turystykę wodną do Elbląga czy tunel pod Świnoujściem.
Szansą Polski na turystyczny rozwój jest zdaniem Guldona możliwość wypoczynku na łonie natury , także aktywnego m.in. dzięki rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych poza miastami.
Źródło: Polska Organizacja Turystyczna