Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 20.05.2022 13:25

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Stacja benzynowa
fot. Natalie B/canva.com

Rekordowe ceny paliwa to nie tylko polski problem. Ceny na stacjach benzynowych rosną w większości krajów europejskich i w wielu krajach na świecie. Ludzie szukają sposobów na zaoszczędzenie na transporcie.

Jeszcze jesienią 2020 roku podróże pociągami w Niemczech nie były zbyt popularne. To jednak zmienia się na korzyść transportu kolejowego. Przyczyną jest rosnąca wciąż cena paliw. Polacy również mają szansę na zaoszczędzenie na transporcie. Zwłaszcza, że niedawno PKP Intercity wprowadziło znaczne promocje na bilety.

Rośnie popularność podróżowania pociągami

Jesienią 2020, podróże pociągami w Niemczech były oceniane na 3,9 w 10-stopniowej skali. Dziś wskaźnik ten wzrósł do 5,5 punktów. Pociągi popularne są zwłaszcza w grupie wiekowej do 30 roku życia. Ten środek transportu wybiera 43 procent osób.

- Z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez firmy doradczo-badawcze Rogator i Exeo Strategic Consulting wynika, że pociągi mogą być uważane za atrakcyjny środek komunikacji - czytamy na turystyka.rp.pl. Jazda pociągami stała się najbardziej popularna wśród młodych turystów, jednak blisko 30 procent ankietowanych przyznaje, że wprawdzie w ciągu ostatniego roku nie korzystali z pociągów, ale planują to zmienić.

W Niemczech do jazdy pociągami zachęcają niedrogie bilety, przynajmniej w porównaniu z obecnymi cenami paliw. Podobnie jest i w Polsce. U nas także ceny na stacjach benzynowych osiągają kolejne rekordy, a alternatywą mogą być podróże pociągami.

PKP Intercity wprowadziło ostatnio duże promocje. Bilety w bardzo atrakcyjnych cenach można kupić zarówno na długich trasach, jak i tych krótszych. Co ciekawe, zdarza się także, że bilet w pierwszej klasie jest tańszy niż w drugiej. Dla przykładu bilet z Częstochowy do Warszawy można było kupić za 19 złotych w pierwszej klasie, podczas gdy w drugiej kosztował on 26 złotych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected].

Źródło: rp.pl

Tagi: Niemcy