Turysci.pl Świat Niemcy. Nie żyje kobieta, która zakaziła się bakterią w Morzu Bałtyckim
fot. Pixabay/ Ella1105

Niemcy. Nie żyje kobieta, która zakaziła się bakterią w Morzu Bałtyckim

15 sierpnia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Kobieta w Niemczech zakaziła się bakterią Vibrio vulnificus spotykaną w wodach Morza Bałtyckiego. Zwykle powoduje ona jedynie ciężką biegunkę i infekcje ran, jednak w tym przypadku doprowadziła do śmierci. Przestrzega się szczególnie osoby będące w grupie ryzyka.

27 lipca w jednym ze szpitali na terenie Szlezwika-Holsztynu zmarła starsza osoba. Jak poinformowano, zakaziła się występującą w Bałtyku bakterią Vibrio vulnificus należącą do przecinkowców z rodziny Vibrionaceae.

Kobieta zakaziła się bakterią na niemieckim wybrzeżu Bałtyku

Prawdopodobnie przewlekle chora kobieta pływała w Bałtyku pomimo otwartej rany na ciele - poinformowała administracja powiatu. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Kilonii był to pierwszy zgłoszony w tym roku przypadek zakażenia w tej części kraju.

- W Bałtyku trzeba liczyć się ze zwiększonym występowaniem przecinkowców, które w rzadkich przypadkach mogą powodować poważne infekcje - informował w lipcu Państwowy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Społecznych (LAGuS) w Rostocku. Osoby ze słabym układem odpornościowym, chorzy na raka lub osoby problemami dotyczącymi wątroby lub nerek są szczególnie zagrożone zakażeniem Vibrio vulnificus. Będąc w grupie ryzyka powinno się unikać kąpieli w Bałtyku, gdy na ciele ma się otwarte rany.

Jak uniknąć zakażenia?

Bakterią Vibrio vulnificus można zakazić się na skutek spożycia surowych lub niedogotowanych owoców morza i ryby albo poprzez kontakt ze skorupiakiem-nosicielem lub bakteriami obecnymi w wodzie morskiej .

Kontakt z bakterią powoduje zakażenia ran, które mogą doprowadzić do poważnej, gwałtownej i ogólnoukładowej infekcji. Występuje wówczas gorączka, dreszcze, nudności, hipotensyjny wstrząs septyczny oraz wtórne zmiany na kończynach.

Co ważne, osoby zakażone często nie zauważają, że z ich organizmem dzieje się coś złego. Pierwsze objawy to miejscowy ból, gorączka i dreszcze, a niektórzy zakażeni zauważali na ciele niewielką plamkę, jednak błędnie przypisywali ją ugryzieniu pająka.

W przypadku podejrzenia u siebie lub innych infekcji bakterią Vibrio vulnificus najlepiej natychmiast udać się do lekarza lub szpitala. Infekcja postępuje bowiem bardzo szybko i konieczne jest niezwłoczne podanie antybiotyków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy