Turysci.pl > Świat > Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie
Martyna Pałka
Martyna Pałka 26.05.2022 12:47

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

pustynia
Pixabay/MonikaP (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu zmagają się z kolejnymi niebezpiecznymi burzami piaskowymi, które od kwietnia mają miejsce na tych terenach. Z powodu wszechobecnego pyłu i piasku zostały odwołane loty, a ruch uliczny jest znacząco utrudniony.

W krajach takich jak Iran, Irak oraz Syria od połowy kwietnia nieustannie nadciągają kolejne burze piaskowe. Coraz więcej osób ma problemy z oddychaniem. Rządy państw Bliskiego Wschodu zorganizowały specjalną pomoc medyczną dla poszkodowanych.

Bliski Wschód walczy z burzami piaskowymi

Na tereny krajów Bliskiego Wschodu od połowy kwietnia nieustannie nadciągają kolejne burze piaskowe. Niedawno Irak, Iran i Syria zmagali się z ósmą zamiecią w tym roku. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że trwające warunki atmosferyczne znacząco utrudniają przemieszczanie się. W krajach Bliskiego Wschodu ograniczono ruch drogowy, a także odwołano wszystkie loty samolotowe. Mieszkańcom zaleca się szczelne zamykanie okien oraz nieopuszczanie swoich miejsc zamieszkania.

Państwa takie jak Irak, Iran oraz Syria od dziesiątek lat zmagały się z podobnymi zjawiskami atmosferycznymi, ale nigdy nie występowały one tak często i nie miały aż takiej skali. Powodem są sezonowe wiatry, które na Bliskim Wschodzie występują bardzo często w czasie wiosny i jesieni. Nagłe nasilenie zjawiska może być spowodowane wylesieniem terenów, nadmiernym zużycie wody rzecznej oraz stawianiem coraz większej liczby zapór.

Problemy z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie

Pomarańczowe niebo i utrudnienia w komunikacji to nie jedyny problem, z jakim zmagają się obecnie mieszkańcy Iranu, Iraku oraz Syrii. Coraz więcej obywateli skarży się na kłopoty z oddychaniem. W związku z utrzymującym się pyłem i piachem, władze miast zapewniły, że ich oddziały medyczne są w pełnej gotowości na przyjęcie nowych pacjentów. Według oświadczenia Ministerstwa Zdrowia, obszary szczególnie dotknięte kryzysem albo narażone na ataki burz piaskowych, zostały wyposażone w butle tlenowe.

Jest to problem ogólnoregionalny, ale każdy kraj ma inny stopień podatności na niego — zdradził Jaafar Jotheri, geoarcheolog z Uniwersytetu Al-Qadisiyah w Bagdadzie.

Mimo mobilizacji służb zdrowia w Syrii, a dokładniej w jej wschodniej prowincji Deir el-Zour, która graniczy z Irakiem, niebezpieczne zjawisko spowodowało śmierć trzech osób. Wówczas syryjski Minister Zdrowia przekazał do użytku 850 sztuk butli wypełnionych tlenem, a także zapewnił o przygotowaniu specjalnych lekarstw dla osób chorujących na astmę.

Zobacz nagrania:

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Poznajecie skąd pochodzi pocztówka? Polskie miasto odwiedzają tłumy turystów

  2. Niebywałe wieści z Karpacza, wielu może się zdziwić. Burmistrz wygadał wszystko

  3. Podobnego zdjęcia z Tatr jeszcze nie widzieliśmy. Było widoczne tylko kilka sekund

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: podroze.radiozet.pl