Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niebo nad Warszawą przybrało niezwykły kolor. Pasażerowie samolotu przecierali oczy ze zdumienia
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 13.09.2023 08:11

Niebo nad Warszawą przybrało niezwykły kolor. Pasażerowie samolotu przecierali oczy ze zdumienia

Zorza polarna
fot. Facebook, Canva

W niektórych miejscach Polski niebo kilka razy w miesiącu rozświetla paleta nietypowych barw. Zorzę polarną nad Warszawą dostrzegł jeden z fotografów z wysokości samolotu. Te zdjęcia po prostu trzeba zobaczyć!

Podobna sytuacja miała miejsce nad Bałtykiem. Pozostaje nic innego, jak tylko zachwycać się cudem natury!

Zorza polarna nad Warszawą

Na facebookowym profilu Karola Wójcickiego "Z głową w chmurach" w środę 13 września rano pojawiło się bardzo oryginalne zdjęcie. Fotografia przedstawia zorzę polarną unoszącą się nad Warszawą uchwyconą z wysokości samolotu. 

"Długo utrzymujący się Bz na minusie zrobił swoje. Zorza polarna była widoczna nad Polską, a bezchmurne niebo pozwoliło upolować ją z samolotu jeszcze nad północnymi dzielnicami Warszawy, zanim na zgasła sygnalizacja zapiąć pasy" - czytamy na profilu. 

Zorza polarna nad Bałtykiem

Równie oryginalne zjawisko pojawiło się nad Morzem Bałtyckim we wtorek. Na profilu Lubuskich Łowców Burz opublikowano zdjęcia przepięknej fioletowo-różowej zorzy polarnej. Autorką zdjęć jest Mariola Labuda. "Dzisiejsza zorza polarna uchwycona nad Bałtykiem, Karwieńskie Błota, pomorskie" - podpisano zdjęcia.

W komentarzach zaroiło się od pochwał pod adresem autorki i samego zjawiska. Jeden z internautów zapytał administratora Lubuskich Łowców Burz, gdzie najlepiej się udać, by móc uchwycić zorzę. "Przeważnie najlepiej łowić zorzę na wybrzeżu i północy Polski. Czasem jak rozbłyskowi na słońcu towarzyszy koronalny wyrzut masy, a sam rozbłysk jest skierowany kierunku Ziemi to zorzę w aparacie można uchwycić nawet z Czech i Węgier" - brzmiała odpowiedź. 

Zorze polarne w Polsce

Jak informuje Wójcicki, zorze w Polsce nie są niczym niezwykłym, jednak by je ujrzeć należy mieć specjalistyczny sprzęt. "Gołym" okiem zdarza się to bardzo rzadko. 

"Pojawia się 4-5 razy w miesiącu, choć w wielu przypadkach jej detekcja wymaga użycia aparatu fotograficznego. Kilka razy do roku zdarzają się jednak zorze które z terenu naszego kraju są widoczne nieuzbrojonym okiem. Wymaga to jednak dobrych warunków i doświadczenia w obserwacjach nieba" - oznajmił ekspert.