Turysci.pl
Narodowa kwarantanna na Litwie

Pixabay/biblioteka publiczna

Klamka zapadła. Przedłużają narodową kwarantannę. Za polską granicą podejmują radykalne decyzje

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Z narodową kwarantanną już od trzech tygodni zmierzają się nasi sąsiedzi Litwini. Miała się już skończyć, ale władze tego kraju postanowiły ją przedłużyć do 17 grudnia. Powodem wciąż duża liczba nowych zakażeń. To zła informacja dla turystów.

Narodowa kwarantanna to coś, czego jeszcze niedawno obawiało się wielu Polaków. W naszym przypadku jej wprowadzenie nie było konieczne. Inaczej stało się jednak na Litwie. Mieszkańcy tego kraju są izolowani już trzy tygodnie, a teraz datę zakończenia kwarantanny przesunięto. Zakończy się ona niedługo przed świętami Bożego Narodzenia.

Narodowa kwarantanna na Litwie wydłużona

Powodem wydłużenia obowiązkowej izolacji dla wszystkich mieszkańców kraju, jest oczywiście pandemia koronawirusa. Nasi sąsiedzi znów mierzą się z dużą liczbą nowych zakażeń. Walcząc z tym problemem, władze postanowiły przedłużyć kwarantannę do 17 grudnia.

Jak podaje portal Tanie Loty, w ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 2 289 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono także, że zmarły 23 osoby. Sytuację ocenił tamtejszy minister zdrowia.

- Obserwujemy pewne zmniejszenie liczby zachorowań, sytuacja jednak pozostaje trudna - mówił w środę Aurelijus Veryga. Jeszcze niedawno eksperci uważali, że szczyt zachorowań nastąpi w tym tygodniu. Najnowsze prognozy wskazują jednak na nadchodzący tydzień. 

Jest jednak pewne dobra informacja dla zwiedzających. W środę rząd postanowił też o złagodzeniu warunków kwarantanny w części dotyczącej zwiedzania muzeów i galerii. Wejdą w życie 10 grudnia.

W związku z tym dozwolone będzie odwiedzanie wcześniej wspomnianych instytucji kulturalnych. Jest jednak pewien warunek. Muszą to być dwuosobowe grupy lub osoby z jednej rodziny. Na jednego zwiedzającego  musi przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego.

Z powodu kwarantanny narodowej na Litwie wstrzymano działalność restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych i kasyn. Zabronione są też wszelkie imprezy, a wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. To duże utrudnienie dla turystów, którzy planują wyjazd w celach rekreacyjnych. 

Litwa uwielbiana przez turystów

Pomimo wielu utrudnień z powodu pandemii, Litwa jest świetnym miejscem na wakacje, czy na weekend. Warto się tam wybrać, kiedy sytuacja epidemiologiczna będzie już bardziej stabilna. Jest tam blisko, a ceny na miejscu nie są wysokie. 

Litwa proponuje turystom wiele atrakcji. Najczęściej wybierana jest jednak stolica kraju, czyli Wilno. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie tam jest najwięcej do zobaczenia. Dodatkowo można tam zauważyć polskie akcenty. 

1. Górale są wściekli. Zrozpaczeni powiedzieli wszystko, uderzyli w rząd2. Szykują najazd na Warszawę. Góralom nie podobają się obostrzenia3. Wielkie odkrycie na dnie Morskiego Oka. Tysiące turystów nie miało pojęcia, dlaczego na dnie tkwi wielki wrak?

Polacy koniecznie powinni zobaczyć Matkę Boską Ostrobramską. Znajduje się tam pomnik Adama Mickiewicza oraz klasztor, w którym więziony był Konrad z "Dziadów". Jakie inne atrakcje czekają na turystów w Wilnie? Można się tego dowiedzieć tutaj.

Źródło: tanie-loty.com.pl, Wikipedia

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >