Turysci.pl Polska Najsłynniejsze wody mineralne znajdują się właśnie tam. Prawdziwa perła wśród polskich uzdrowisk
fot. Facebook

Najsłynniejsze wody mineralne znajdują się właśnie tam. Prawdziwa perła wśród polskich uzdrowisk

27 czerwca 2023
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

W Polsce znajduje się obecnie 47 miejscowości, które mają status uzdrowiska. Najwięcej z nich znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Choć wiele z tych miejsc aspiruje do miana “najlepszego uzdrowiska”, kuracjusze zgodnie wskazują, że tylko jedno powinno szczycić się tym tytułem.

Krynica-Zdrój znajduje się w Beskidzie Sądeckim w województwie małopolskim, w dolinie potoku Kryniczanka. Miasto to jest położone w Popradzkim Parku Krajobrazowym i służy jako świetna baza wypadowa w okoliczne góry. Dodatkowo, Krynica-Zdrój od lat słynie ze swych prozdrowotnych właściwości.

Historia Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój została założona w 1547 r. i była wówczas niewielką wsią o nazwie Krzenycze. Przez kolejne lata zmieniała swoich właścicieli w związku z zaborami Polski. Już w XVIII r. badacze rozpisywali się nad zdrowotnymi właściwościami tamtejszych muszyńskich wód. Zaczęły powstawać domy zdrojowe i rozwijać się turystyka w tym rejonie.

Na początku XX w. do Krynicy zawitał geolog Rudolf Zuber i to właśnie on zasłynął odkryciem słynnej wody mineralnej. Badacz zalecił odwiert na głębokości 810 m, skąd wypłynęła lecznicza woda Zuber.

Słynni goście w Krynicy-Zdroju

Kronikarze prześcigają się w wymienianiu coraz to znakomitszych nazwisk, jakie wystąpiły niegdyś do Krynicy-Zdroju. Wśród nich znajdują się m.in. Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Władysław Reymont, Artur Grottger, królowa Holandii Juliana oraz Jan Kiepura.

Co roku Krynica-Zdrój jest odwiedzana przez tysiące przyjezdnych, którzy korzystają nie tylko z tamtejszego ośrodka narciarskiego, ale przede wszystkim uzdrowiska. Krynickie pijalnie wód mineralnych mają udowodnione właściwości lecznicze.

Sanatoria w Krynicy-Zdroju

Do Krynicy-Zdroju wyjeżdżają głównie kuracjusze leczący choroby układu trawiennego i moczowego, niedokrwistości, układu krążenia i przemiany materii. Jak czytamy na stronie krynica.pl, miejscowość ta “jako uzdrowisko funkcjonuje już od  ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa”.

Polską "małą Toskanią" zachwyca się cały świat. Ta wieś nie ma sobie równych
Wyciekły SMS-y 32-latka po śmierci Anastazji. Szokujące wyznanie
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy