konferencja po nagraniach z krupówekfot. unsplash.com/Marten Bjork/zdjęcie pogląowe

Znamy wyniki kontroli przeprowadzonych w hotelach. „Wypadły dobrze"

Nagrania pokazujące, co działo się w ostatni weekend w Zakopanem i na Krupówkach, wywołały burzliwą dyskusję w naszym kraju. Zachowanie turystów komentowali eksperci, politycy i zwykli podróżni. Na konferencji Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego również został poruszony temat nieprzestrzegania reżimu sanitarnego w stolicy Tatr. Dodatkowo podano wyniki kontroli przeprowadzanych w hotelach - na szczęście są pozytywne dla właścicieli.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, oraz Główny Inspektor Sanitarny, Krzysztof Saczki, obejrzeli nagrania z Krupówek, które pojawiały się w mediach przez ostatnie 2 dni. Na wielu z nich widać tłumy turystów bez maseczek, tańczących i śpiewających bez zachowywania dystansu. W wielu przypadkach bohaterowie filmów nie zasłaniają również nosów i ust.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stwierdził dzisiaj, że „ta sytuacja jest wyrazem absolutnego braku odpowiedzialności". W podobnym tonie wypowiadali się również organizatorzy dzisiejszej konferencji prasowej.

To, co obserwowaliśmy w weekend, zwłaszcza obrazki z Zakopanego, trudno komentować. Każdy, kto to widział, musiał łapać się za głowę. Nie chciałbym, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali epidemii w Polsce – skrytykował sytuację Niedzielski.

Przypomniał również, że w Polsce wciąż obowiązuje obowiązek noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego. Wydaje się, że uczestnicy zabawy w Zakopanem o tym zupełnie zapomnieli. Filmy, które obejrzeć można m.in. na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku, rzeczywiście pokazują tłum ludzi, którzy znajdują się bardzo blisko siebie.

Narciarz na zboczach Pilska uderzył w drzewo, nie udało się go uratowaćNarciarz na zboczach Pilska uderzył w drzewo, nie udało się go uratowaćCzytaj dalej

W dalszej części wystąpienia nawiązano do kontroli w obiektach noclegowych, które od 12 lutego wznowiły działalność. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją rządu, właściciele mogli wynająć turystom tylko 50 proc. dostępnych pokoi. Co więcej, nie uruchomiono restauracji hotelowych, a działać może jedynie room service, czyli wysyłanie zamówionych przez gości potraw prosto do ich pokoju. Na szczęście wyniki akcji nie przyniosły kolejnych skandali.

Kontrole w hotelach wypadły dobrze – ocenił Minister Zdrowia.

Jednocześnie polityk zasugerował jednak, że nie można uznać tego za wielkie zwycięstwo, bowiem incydent na Krupówkach kładzie się cieniem na pierwszych dniach po zniesieniu obostrzeń. Kolejny raz usłyszeliśmy ostrzeżenie przed możliwością przywrócenia zakazu dla branży turystycznej oraz podkreślenie, że przez najbliższe 2 tygodnie panuje jedynie warunkowe poluzowanie obostrzeń.

Ale jeśli chcemy pozwolić na powrót do normalnego funkcjonowania biznesu, to takie zachowania (sytuacja na Krupówkach) przekreślają takie możliwości i mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli podejmować decyzje, które cofną luzowanie obostrzeń i będą ukierunkowane na to, żeby ponownie wprowadzać pewne formy lockdownu – podkreślił Niedzielski.

Ministrowie poruszyli także jeszcze jedną, istotną kwestię - jedna z restauracji na Krupówkach była otwarta mimo zakazu. Do jej drzwi ustawiała się kolejna turystów, a wszystkie stoliki były zajęte. Niestety w lokalu również przeprowadzono kontrolę, która zakończyła się wydaniem decyzji jego zamknięciu.

Przeprowadziliśmy kontrolę i została wydana decyzja o natychmiastowym zamknięciu tego lokalu. Bądźmy odpowiedzialni za siebie, za swoich najbliższych, rodzinę i sąsiadów. To od nas zależy, czy tak pandemia nadal będzie się rozwijać – oświadczył Główny Inspektor Sanitarny, Krzysztof Saczka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Następny artykuł