Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Na to zjawisko czekaliśmy ponad trzy lata. W czwartek nie zapomnijcie spojrzeć w niebo
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 08.11.2023 20:46

Na to zjawisko czekaliśmy ponad trzy lata. W czwartek nie zapomnijcie spojrzeć w niebo

Niebo
Fot. Shutterstock/AstroStar

Już w czwartek, 9 listopada na niebie będzie można obserwować zakrycie Wenus przez Księżyc. Zjawisko nie potrwa długo, ale będzie widoczne za dnia. Astronomowie nie mają wątpliwości, to prawdziwy hit tego roku.

“UWAGA: Godziny zjawisk zakryciowych różnią się czasem dosyć znacząco w zależności od lokalizacji obserwatora” - czytamy na facebookowym profilu “Z głową w gwiazdach”. 

Wyjątkowe zjawisko na niebie w listopadzie

Dopiero co przez dwie noce z rzędu mogliśmy oglądać na żywo niezwykłe widowisko na nocnym niebie - zorzę polarną. Obserwatorzy, którym się poszczęściło, od razu zasypali media społecznościowe licznymi zdjęciami. Zorza pojawia się dość rzadko, szczególnie w Polsce, dlatego też tak bardzo nas zachwyciła. W listopadzie na niebie pojawi się równie ciekawe zjawisko, o którym miłośnicy astronomii z pewnością już wiedzą.

Jak podaje na Facebooku “Z głową w gwiazdach”, za dnia planeta Wenus zostanie zakryta przez Księżyc. Stanie się to ok. godziny 10:57. Jak jednak uprzedza autor wpisu, godzina ta może się nieco różnić, w zależności od lokalizacji. Dokładną godzinę warto sprawdzić np. w Stellarium. 

Gdzie będzie można obserwować zakrycie Wenus przez Księżyc?

Zjawisko zasłoniętej planety potrwa około godziny. Trzeba będzie jednak być czujnym i bacznie obserwować niebo w momencie gdy Księżyc zacznie na nią nachodzić, bowiem potrwa to zaledwie chwilę. To bez wątpienia będzie najpiękniejszy moment. Widowiskowy spektakl rozpocznie się już o świcie, wtedy to Wenus i Księżyc ustawią się w jednej linii i powoli będą się do siebie zbliżać.

Aby to zobaczyć, należy wówczas obserwować południowy-zachód. Mimo że zjawisko ma być widoczne gołym okiem, to warto zaopatrzyć się w dobrą lornetkę lub niewielki teleskop. “Po nieco ponad godzinie (ok. 12:13) dojdzie do odkrycia planety po drugiej stronie tarczy Księżyca - zjawisko wydarzy się już przy ciemnej stronie tarczy, co powinno ułatwić obserwacje” - czytamy we wpisie “Z głową w gwiazdach” na Facebooku. 

Rok 2023 bogaty pod kątem zjawisk astronomicznych

Trzeba przyznać, że bieżący rok przyniósł nam wiele okazji do zachwytu. Na niebie bowiem miały miejsca niesamowite zjawiska, takie jak dwa zaćmienia Księżyca w jednym miesiącu, dwa zaćmienia Słońca, czy przelot zielonej komety. Szczególnie wyjątkowy okazał się okres jesienny. Astronomowie przyznają jednak, że zakrycie Wenus przez Księżyc to będzie prawdziwy tegoroczny hit.