Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Bałtyk wyrzuca "złoto północy". Na polskich plażach można znaleźć prawdziwy skarb
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 03.11.2023 15:20

Bałtyk wyrzuca "złoto północy". Na polskich plażach można znaleźć prawdziwy skarb

Bursztyn nad Bałtykiem
Fot. Canva/TikTok

Każdy z nas ciężko pracuje, żeby zarobić na utrzymanie, a także podróże. Jednak na świecie nie brakuje osób, które na życie próbują zarobić innymi sposobami. Poszukiwacze skarbów z wielu regionów właśnie teraz gromadzą się nad Bałtykiem.

Sztormy to potężne zjawiska, które potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Jednak to, co dla jednych jest powodem do strachu, dla innych jest okazją do wzbogacenia się. Właśnie podczas jesiennego wzburzenia morza na plażach pojawia się najwięcej poszukiwaczy bursztynu.

"Złoto północy" prosto z Bałtyku. Na plażach można znaleźć bursztyny

Jesień to idealny czas dla łowców bursztynów. Właśnie teraz, kiedy morze jest wzburzone, a o brzeg rozbijają się kolejne potężne fale, na piasku można znaleźć cenne okazy bursztynów. Za te największe jubilerzy płacą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazy, w których zatopione są owady, bywają warte dziesiątki razy więcej.

Właśnie dlatego podczas sztormów wiele osób opanowuje "bursztynowa gorączka". Kolejni zbieracze ruszają na brzeg, aby mieć szansę na znalezienie wyjątkowego okazu. Jednak żeby zwiększyć na to swoje szanse, warto wiedzieć, gdzie, kiedy i jak szukać bursztynów.

Jak szukać bursztynów nad Bałtykiem? Kluczowe są pora i miejsce

Jak już wspomnieliśmy, bursztynów najlepiej szukać podczas sztormów lub chwilę po ich zakończeniu. To właśnie wtedy na brzeg trafia wiele przedmiotów, które wcześniej spoczywały na dnie morza.

To jednak nie koniec. Na tiktokowym profilu @adventurer_survival można znaleźć informację, że bursztynu nie powinno szukać się w piasku. Zastygłej żywicy warto wyglądać pośród patyków i roślin, które morze wyrzuciło na brzeg. Jest bowiem duża szansa, że to właśnie w całym tym "bałaganie" zaplątały się bursztyny.

Na plażę idź nocą i ze specjalną latarką

Na poszukiwania warto się udać w nocy, ale tylko pod jednym warunkiem. Oprócz zwykłej latarki, która oświetli drogę i plażę, warto zabrać ze sobą również latarkę ze światłem UV. Jak się okazuje, bursztyn w świetle ultrafioletowym ma bardzo jaskrawy żółty kolor, dzięki czemu wypatrzenie go w wodzie, czy morskich śmieciach wyrzuconych przez fale, jest bardzo łatwe.