Turysci.pl
Most nie zostanie

Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo) GFDL CC BY-SA 3.0

Nie wysadzą Mostu Pilchowickiego? GKZ zabiera głos

5 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Most Plichowicki zyskał duży rozgłos i to - co ciekawe - dzięki Hollywood. Po tym, jak pojawiły się plany wysadzenia drewnianej konstrukcji z 1909 roku na potrzeby amerykańskiej produkcji, cała Polska zaczęła dyskutować o tym, czy powinno się dopuścić do

Most kolejowy nad Jeziorem Plichowickim doczekał się wielu obrońców. Wśród nich znalazła się między innymi Anna Mucha, która skrytykowała plany zniszczenia drewnianej konstrukcji na potrzeby hollywoodzkiej produkcji. Akcja związana z mostem miała dotyczyć nie byle jakiego filmu, ponieważ chodzi o kolejną część z serii "Mission Imposible", w której główną rolę gra słynny aktor Tom Cruise. Podczas jednej ze scen obiekt ma zostać zniszczony lub nawet wysadzony, co wywołało spore kontrowersje.

W zamian za to, że Polacy udostępniliby most na potrzeby amerykańskiej produkcji, działacze związani z filmem mieli zrobić coś dla lokalnej społeczności. Polski producent filmu, Robert Golba stwierdził, że mieszkańcy okolic mogliby skorzystać na takiej współpracy. Według niego twórcy "Mission Imposible" mogliby nawet wybudować nowoczesną alternatywę dla i tak już nieużywanej od lat konstrukcji. To jednak nie wygasiło burzy, jaka powstała w mediach, chociaż taką formą współpracy zainteresowane mają być także lokalne władze.

Most kolejowy nad Jeziorem Plichowickim nie może zostać zniszczony

Mimo zapewnień polskiego producenta "Mission Impossible" wielu Polaków nadal uważa, że most powinien zostać w stanie nienaruszonym. W związku z licznymi kontrowersjami wreszcie stanowisko w tej sprawie zajął Generalny Konserwator Zabytków. Profesor Magdalena Gawin jasno przedstawiła decyzję, nie pozostawiając żadnych wątpliwości. Wszystko wskazuje na to, że konstrukcja nie zostanie zniszczona ani wysadzona.

- Nie można prowadzić przy nim żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu. Zatem dyskusja na ten temat jest całkowicie bezprzedmiotowa. Obiekt pozostaje pod ochroną ze względu na rozpoczętą procedurę wpisu do rejestru, tj. od marca 2020 - słowa prof. Magdaleny Gawin cytuje portal Pudelek.

- Nasze zabytki, w tym mosty, mogą być wspaniałą scenerią powstających filmów. Ale nie ma mowy o ich niszczeniu. W tej sytuacji cieszy mnie deklaracja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, że odnowi most oraz przywróci połączenia kolejowe dla mieszkańców i turystów. Złożonej publicznie deklaracji Urząd Marszałkowski powinien bezwzględnie dotrzymać - dodaje.

Po komentarzu Generalnego Konserwatora Zabytków wszystko wskazuje na to, że Most kolejowy nad Jeziorem Plichowickim nie zostanie wysadzony na potrzeby amerykańskiej produkcji. Wielu internautów wraz z Anną Muchą z pewnością odetchnie z ulgą. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skandalu, jaki wybuchł w Helu.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Pudelek

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >