Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Monstrualna fala zmiotła z plaży zaskoczonych turystów. Do sieci trafiło nagranie
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 04.07.2024 15:02

Monstrualna fala zmiotła z plaży zaskoczonych turystów. Do sieci trafiło nagranie

None
Fot. screen/X/volcaholic1

Turyści, którzy korzystali z plaży Leblon w Rio de Janeiro, na pewno długo zapamiętają ten dzień. Nagle, ku zaskoczeniu plażowiczów, wielka fala wdarła się wśród wypoczywających i zmiotła wszystko, co napotkała po drodze. Zdarzenie udało się zarejestrować. Nagrania pochodzą z zeszłego roku i maja tego roku, warto jednak zdawać sobie sprawę, czym jest „rogue wave”.

Czym jest wyjątkowa fala?

Rogue wave – tłumaczona jako wyjątkowa, monstrualna lub fenomenalna fala – to rodzaj fali morskiej o wysokości znacznie większej niż typowe fale w danych warunkach pogodowych. Wyjątkowe fale są przynajmniej dwukrotnie większe od innych fal i potrafią zatopić statek. Bywa, że zaskakują też plażowiczów.

I tym razem tak było. Na nagraniach z Rio de Janeiro widać, że nikt nie spodziewa się, że kolejna fala uderzy w wypoczywających nawet z dala od morza ludzi. Wysokość wody sięgnęła 3 metrów, a moc fali była tak duża, że nie tylko porwała leżaki i ręczniki, ale poprzewracała parasole i ludzi.
 

Zabójczy rodzaj fali

Tak gigantyczne fale są bardzo niebezpieczne i nieoczekiwane. Każdego roku zabijają na całym świecie kilkanaście osób. Z zaskoczenia wpadają na plaże, przetaczają się przez nią na odległość nawet kilku kilometrów i porywają wszystko, co napotkają na swojej drodze.

W dniu, z którego pochodzą nagrania z Rio de Janeiro, na Ocenia Atlantyckim rozpętała się wielka burza i to ona była powodem powstania monstrualnych fal, których rozmiar porównywany jest niekiedy do tsunami. Jednocześnie kierunek takich fal jest trudny do określenia, pojawiają się niespodziewanie i nadchodzą z miejsc innych niż dominujący wiatr i inne fale. Raporty o ekstremalnych falach sztormowych oceniają, że wyglądają jak „ściany wody”. 

Czytaj także: "Rano podziwiasz brazylijskie wodospady, wieczorem masz wypadek Uberem w Paragwaju". Polka opowiada o samotnej wyprawie po Ameryce Południowej 

 

Rzadkie zjawisko

Monstrualne fale nadal są w pewnym sensie zagadką. To zjawisko rzadkie, więc dysponujemy skąpymi pomiarami i analizami. Na nagraniu widać, jak fala narasta w oddali, ale trudno od razu ocenić, że osiągnie taki rozmiar. Gdy wpada na plażę, ludzie się przewracają pod wpływem siły uderzenia, ale i prądu wstecznego, który ciągnie ich w głąb wody.

Wypoczywając w takich miejscach, warto wziąć pod uwagę, że morze potrafi zaskakiwać. Nawet gdy spokojnie wypoczywamy na leżaku.

Źródło: ladbible