Turysci.pl
morze, odpływ to ostrzeżenie

Fot. flickr.com/ stealingsand/ CC BY-NC 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Widzisz, że morze gwałtownie się cofa? Lepiej natychmiast opuścić plażę, ogromne niebezpieczeństwo

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Morze nie ma stałej głębokości czy linii brzegowej, dlatego łatwo przeoczyć sygnały ostrzegawcze przed wielką falą. Będąc na wakacjach za granicą, lepiej uważać i śledzić komunikaty nadawane w nadmorskich miejscowościach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądało najtragiczniejsze w skutkach tsunami

  • Co zwiastuje nadejście wielkiej fali

  • Jak się zachować, gdy do lądu zbliża się tsunami

Wczasy nad ciepłym morzem to najlepsze lekarstwo na chłód polskiej zimy. Wybierając się do jednego z regionów, gdzie aktywność sejsmiczna i wulkaniczna jest dosyć duża, musimy szczególnie uważać. Nawet w Europie może dojść do powstania tsunami, które niszczy wszystko na swojej drodze.

Wielka tragedia jest nadal żywa w pamięci ludzi

O wielkiej tragedii mieszkańców i turystów spowodowanej nadejściem tsunami słyszeliśmy już nie raz. Trudno zapomnieć o wydarzeniach z końca grudnia 2004 r., gdy podwodne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim było tak silne, że woda wdarła się głęboko na ląd, zabierając wszystko ze sobą.

Trzęsienie ziemi o sile 9,1 do 9,3 stopni w skali Richtera trwało zaledwie 10 minut, jednak tsunami, które wtedy powstało, niszczyło kolejne państwa. Najpierw była Sumatra, potem dalsza część Indonezji, Malediwów, Sri Lanka i Indie. Wysokie fale uderzyły nawet w afrykańską Somalię.

Zginęło wtedy ok. 294 tys. osób, a ponad 2 miliony musiało opuścić swoje domy. Na wyspach przebywali także turyści, których fala zastała na plaży i w hotelach. Dziś już wiemy, że można było ochronić niemal wszystkich, jednak zabrakło informacji i zdecydowanego działania.

Morze odsłania dno? Zaraz nadejdzie wielka fala

Jednym z najłatwiejszych do zaobserwowania sygnałów, jest gwałtowne cofnięcie się morza. Zanim nadejdzie tsunami, woda ucieka daleko od stałej linii brzegowej, odsłaniając rośliny, a nawet pozostawiając ryby na piasku.

Jeśli jesteście na wakacjach i widzicie, że morze czy ocean znikają daleko na horyzoncie, lepiej zabrać najważniejsze rzeczy uciekać w głąb lądu. Czasu może być niewiele, a ukrycie się w budynku często nie wystarczy.

Zwykle w takich przypadkach zostaniemy ostrzeżeni przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, a obsługa hotelu czy pilot wycieczki wskaże nam bezpieczne miejsce. Jeśli jednak zwiedzacie na własną rękę, taki sygnał może być jedynym, jaki otrzymacie.

Ministerstwo ostrzega

- Jest to seria nadzwyczajnie dużych fal wywołanych podwodnym trzęsieniem ziemi lub wybuchem wulkanu. Fale przemieszczają się z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę i osiągają nawet 30 metrów wysokości. Tsunami może trwać przez kilka godzin - tak wyjaśnia tsunami Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Na stronie MSZ można znaleźć wskazówki, które ratują życie w przypadku wystąpienia tsunami. Najważniejsze jest oczywiście słuchanie komunikatów i podążanie do najwyższego miejsca w okolicy, położonego jak najdalej od brzegu. Wcześniej warto mieć spakowane dokumenty, które w każdej chwili można chwycić, a także znać plan ewakuacji.

Gdy wielka fala już nadejdzie, lepiej unikać pojazdów i uszkodzonych budynków czy mostów. Wszystko może być dla nas śmiertelnym zagrożeniem, dlatego najlepiej jest uciekać pieszo. Będąc w tym czasie na morzu, zamiast dopływać do brzegu, należy kierować się w stronę otwartego oceanu, ponieważ woda sama w sobie nie jest tak niebezpieczna, jak miotane nią przedmioty.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. Phuket po przejściu tsunami/commons.wikimedia.org/Milei.vencel/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Źródło: Wikipedia, gov.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >